Visoka nezaposlenost

MMF: Saudijska Arabija pred bankrotom

Gospodarstvo / Flash | 13. 12. 2015. u 21:14 Z.D.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Stopa nezaposlenosti u Saudijskoj Arabiji može preći 20 posto do 2030. godine, objavila je konzultantska kuća McKinsey.

Čak i ako pustinjska kraljevina bude otvorila više radnih mjesta u privatnom sektoru, i dalje će nedostajati 1,5 milijuna radnih mjesta do 2030. godine, navodi se u izvještaju te kuće, pod nazivom "Saudijska Arabija poslije nafte: Ulaganje i produktivnost transformacije", prenosi Sputnjik.

Nezaposlenost je jedan od kritičnih izazova koji mogu utjecati na naftne i financijske resurse te zemlje.

"Kraljevina se zbog izvjesnih promijena na globalnom energetskom tržištu i demografske tranzicije koja će dovesti do značajnog povećanja radno sposobnih Saudijaca, do 2030. godine više ne može osloniti na prihode nafte i rast javne potrošnje", piše u izvještaju.

Očekuje se da se u narednih 15 godina na tržištu rada pojavi najmanje 4,5 milijuna novih radno sposobnih građana, pa će zemlja morati otvoriti tri puta više radnih mjesta. Također se očekuje i povećanje broja starijih osoba koje zahtjevaju zdravstvenu zaštitu i podršku, što će dodatno opteretiti financije te zemlje, ističe ova konzultantska kuća.

Saudijska Arabija bi kao rezultat nezaposlenosti i pritisaka zbog niske cijene nafte do 2030. godine mogla da akumulira dug od oko 140 posto BDP-a zemlje.

Kraljevina se prvi put od 2009. godine suočava sa proračunskim deficitom, javlja N1.

Izvještaj ukazuje i da kompanije koje rade na infrastrukturnim projektima u Saudijskoj Arabiji više od pola godine nisu primile naknadu, kao i da zemlja pokušava sniziti vrijednost ugovora kako bi se sačuvala gotovina. Analitičari kažu da će takva odlaganja negativno utjecati na stopu zaposlenosti.

Međunarodni monetarni fond (MMF) je u oktobru upozorio da bi Saudijska Arabija mogla bankrotirati u narednih pet godina, ukoliko Vlada nastavi da provoditi aktualnu politiku. MMF je naglasio da ona mora prilagoditi svoju potrošnju, podsjeća Sputnjik.

Istovremeno, studija koju je objavio JP Morgan otkriva da je Saudijska Arabija počela sa prodajom velikog dijela europskih akcija uslijed rastućih troškova intervencije u Jemenu i pada cijene nafte.

Saudijska Arabija je prodala 1,2 milijarde od ukupnih 9,2 milijarde dolara koje posjeduje u europskim akcijama od svibnja javlja Reuters.

Glavni kupac europskih akcija je Kina, koja je došla u posjed akcija u vrijednosti od čak 2,1 milijarde dolara, dok je Singapur kupio još 1,1 milijardu tijekom ove godine.

Kopirati
Drag cursor here to close