''Zdravstvene ustanove godinama se nisu mogle usmjeriti za poboljšanje materijalnog statusa zaposlenika, no zato su uspjeli napraviti akumulirani dug od preko 100 milijuna KM, a na sindikalne zahtjeve počeli su se utrkivati u izricanju potpore. Narodski rečeno nalazimo se u situaciji u kojoj lud *ebe zbunjenog'', ovim riječima ocijenio je ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi HNŽ-a Goran Opsenica stanje u zdravstvu i položaj zdravstvenih djelatnika.
Opsenica je rekao kako ''ustanove, nisu lude, nego se samo takve prave, a da su zbunjeni osnivači znanstvenih ustanova koji su u dugogodišnjoj hibernaciji. ''I jedni i drugi čekaju da probleme riješi Vlada'', rekao je Opsenica.
Opsenica je rekao kako Vlada nije poslodavac doktorima, međutim, istaknuo je kako su otvoreni za pregovore sa svim sindikatima uključujući i Strukovni sindikat liječnika medicine i stomatologije u HNŽ-u.
Opsenica je rekao da ako dođe do štrajka liječnika 19. ožujka da će predložiti Vladi da podnese ostavku.
Podsjećamo, Vlada HNŽ-a se nedavno sastala s predstavnicima Strukovnog sindikata liječnika medicine i stomatologije u HNŽ-u.
''U otvorenom razgovoru upoznali su nazočne o tijeku pregovora koji se vode s predstavnicima druga dva sindikata, pozvavši ih da se pridruže, jer se za istim pregovaračkim stolom dijalogom mogu riješiti otvorena pitanja svih djelatnika u području zdravstva. Ukazali su i na činjenicu kako je zajednički pregovarački proces definiran zakonom i jednoglasnom odlukom Vlade u koordiniranju s ravnateljima bolnica i domova zdravlja, Zavod zdravstvenog osiguranja i vladama ZHŽ i HBŽ kao suosnivačima SKB Mostar. Još jedanput su istaknuli kako se, kroz granski Kolektivni ugovor o pravima i obvezama poslodavaca i djelatnika u zdravstvu u HNŽ, za svaku kategoriju djelatnika u sustavu zdravstva definiraju svi elementi za obračun plaća, ali i druga prava i obveze'', rečeno je tada iz Vlade HNŽ-a.
Doktori medicine i stomatologije Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) nedavno su održali mirnu prosvjednu šetnju kako bi upozorili sve na ignorantski odnos županijske vlasti prema njihovim zahtjevima.
Strukovni sindikat liječnika medicine i stomatologije u HNŽ-u od županijske Vlade traže potpisivanje zasebnog kolektivnog ugovora za doktore medicine i stomatologije, kao što je to urađeno u drugim županijama. Također, traže povećanje satnice s trenutne 2 marke na 2,6 maraka te povećanje koeficijenata za 1,2 za sve grupe liječnika - za doktore medicine, specijaliste i subspecijaliste.
Ranije je najavljeno da ukoliko 19. ožujka dođe do štrajka, liječnici će obrađivati samo pacijente čiji je život ugrožen i kojima zbog njihovog stanja prijeti trajni invaliditet. Onkološki pacijenti i trudnice primat će se po ustaljenom redoslijedu, a sve ostalo stavlja se na čekanje.