Glasnogovornik kineskog ministarstva trgovine izjavio je da su carine koje SAD nameće kineskom izvozu postale "igra brojki bez ikakvog stvarnog ekonomskog smisla".
Dodao je da će ove nove mjere samo dodatno razotkriti "nasilničko i prisilno ponašanje Sjedinjenih Država".
"To će postati šala", rekao je glasnogovornik.
Peking je danas povećao svoje carine na uvoz iz SAD-a s 84 na 125 posto, uzvrativši udarac na odluku američkog predsjednika Donalda Trumpa da povisi carine na kinesku robu na 145 posto, podižući uloge u trgovinskom ratu koji prijeti uništiti globalne opskrbne lance.
Povećanje dolazi nakon što je Bijela kuća zadržala pritisak na drugo po veličini svjetsko gospodarstvo, izdvojivši ga za dodatno povećanje carina, pauzirajući većinu "recipročnih" carina nametnutih desecima drugih zemalja.
"Američko nametanje neuobičajeno visokih carina Kini ozbiljno krši međunarodna i gospodarska trgovinska pravila, temeljne ekonomske zakone i zdrav razum, te je potpuno jednostrano maltretiranje i prisila", stoji u priopćenju kineskog ministarstva financija.
Kineski predsjednik Xi Jinping prvi se put oglasio o eskalaciji trgovinskog rata sa SAD-om, poručivši da Kina "ne boji" i neće popustiti pred "nepravednom represijom".
Xi je naglasio da u trgovinskom ratu nema pobjednika, te da suprotstavljanje cijelom svijetu vodi samo u izolaciju.
Iako se međunarodna tržišta suočavaju s rastućim strahom od recesije, Kina ostaje fokusirana na vlastiti razvoj, bez obzira na vanjske pritiske.
Xi je, također, iskoristio sastanak s španjolskim premijerom Pedrom Sánchezom kako bi poslao političku poruku Europi, pozivajući EU da se pridruži Kini u otporu prema "jednostranom maltretiranju", očito aludirajući na visoke američke carine.
Povećanje carina do 145 posto izazvalo je oštre reakcije u Pekingu, a Trump je nedavno objavio moratorij na nove carine prema svim trgovinskim partnerima osim Kini.