Krajem godine Bosna i Hercegovina bi trebala osigurati sve preduvjete da preuzme kontrolu nad svojim zračnim prostorom, najavio je ministar komunikacija i prometa BiH Damir Hadžić.
Prethodno je potrebno da Agencija za pružanje usluga u zračnom prometu BiH (BHANSA) i sustava upravljanja počnu raditi u punom kapacitetu te da se okonča potrebna edukacija kadrova.
"Nakon potpisivanja međunarodnog sporazuma između sedam zemalja našeg okruženja, u kojem nisu zemlje istočno od BiH, uspostavlili smo funkcionalne zračne blokove u kojima očekujemo da BiH, putem svog providera, ukoliko bude spremna, već od 1. studenog krene u preuzimanje bh.neba", pojasnio je Hadžić u izjavi novinarima u Banjoj Luci.
Kontrolu zračnog prostora BiH trenutno vrše nadležne agencije iz Srbije i Hrvatske, koje za ove usluge ubiru i značajan iznos prihoda, odnosno godišnje na svojim računima zadrže oko 20 milijuna, od preleta preko BiH.
Hadžić, koji je danas posjetio sjedište Direkcije civilnog zrakoplovstva BiH u Banjoj Luci, kazao je da je spomenuti sporazum nepovoljan za BiH te da će biti promijenjen, a preduvjet su tehničke prepostavke.
Testiranje sustava, koji je uspostavljen u BiH, trebalo bi se obaviti 7. svibnja, a resorni bh.ministar očekuje da u prosincu 2012. budu osigurane sve predispozicije u tom smislu i da naša zemlja može kontrolirati svoje nebo.
Velike probleme ima Banjalučki aerodrom, koji je ostao bez letova i posluje s gubicima već duže vrijeme, a resorni ministar RS-a Nedeljko Čubrilović navodi da ta zračna luka ipak ne smije izgubiti međunarodnu dozvolu, zbog čega će Vlada uložiti napore da se ona zadrži.
Razmatraju se mogućnosti, kaže Čubrilović, i uspostave zračnih linija, bar u ljetnom razdoblju.