bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Foto: Ivana Krezić | Bljesak.info / Izgled obnovljene gradske banje
Gradska banja je obnovljena!

FOTO | Mostarski dragulj star 111 godina ponovno otvara svoja vrata

Gradsko kupatilo otvoreno je 3. lipnja 1914, a, prema anegdoti, Mujaga Komadina je okupljenim ljudima tom prilikom rekao: ''Narode, evo ti banje. Ko ima para – bujrum, ko nema – eno mu Neretve.''
text

Na kraju osmanlijske vladavine nad Bosnom i Hercegovinom, Mostar je imao dva javna kupatila (hamama). Jedno na Mejdanu u Starom gradu i Gradsku banju na Musali, ili službeno – Gradsko kupatilo, koje se ubraja medu najznačajnija arhitektonska ostvarenja ovog grada.

left-arrowright-arrow
Foto: Ivana Krezić | Bljesak.info / Izgled mostarske Banje nakon posljednje renovacije

Banja je nakon ratnih razaranja, uz financijsku pomoć talijanske vlade, otvorena 2000. godine, a ovo je već četvrta renovacija od tada. 2010 godine je nastupila prva, kada je Banjom upravljao odjel za fizijatriju. 2023. godine rađen je krov, a ova posljednja renovacija započela je pred kraj ljeta 2024. i ulazak plivača očekuje se za dva dana, 10. srpnja 2025.

Nedavno renoviranje i ponovno puštanje u uporabu

Grad Mostar je obnavljao Banju, s tim da je odlukom gradskom vijeća Banju dao na upravljanje Sportskom savezu grada Mostara.

Za Bljesak.info govorio je Vedran Ugljen, sportski menadžer Sportskog saveza Grada Mostara, koji nas je ljubazno primio i odigrao ulogu vodiča po prelijepim prostorijama ovog arhitektonskog dragulja.

''U posljednjoj obnovi sanirana je šteta od posljedica kondenza. Ventilacija je urađena, kao i stubište i hodnici. Svlačionice, kabine za presvlačenje, tuševi.

Izgled Banje prije obnove - Problemi s kupolom, krovom i kondenzom
Foto: Bljesak.info / Izgled Banje prije obnove - Problemi s kupolom, krovom i kondenzom

Što se tiče ventilacije i opasnosti od kondenza u budućnosti, bitno je da se strojevi održavaju redovito, da se što više pale i koriste kako bi se dvorana s bazenom što bolje održavala, to dovodi do veće potrošnje struje koju, uz ostale komunalije plaća Grad, ali i pitanje zaposlenja dodatnih ljudi koji bi Banju održavali da ne bi došlo do potrebe za sljedećom renovacijom za nekoliko godina, što tek ne bi imalo smisla.

Objekt je samo potrebno redovito koristiti i održavati, i sve će biti u redu’'' rekao je Ugljen.

Današnji izgled Banje
Foto: Ivana Krezić | Bljesak.info / Današnji izgled Banje

Na samom bazenu, kako kaže Ugljen, nije bilo puno posla, osim u kotlovnici sa strojevima za bazen, filterima za pročišćavanje, mehanikom s dozerima za klor, odvodnim cijevima. Postavljeni su novi reflektori i rasvjeta. Također je odrađeno i čišćenje prostorija u kojima su bili Mostarski teatar mladih, kao i odjel fizijatrije, za kojima je, kako kaže Ugljen, ostalo deset kamiona nepotrebnih stvari i otpada.

Tko će sve koristiti Banju

Najavljena je mogućnost da se ostvari suradnja sa svim mostarskim osnovnim školama, da se djeca uključe u obuku plivanja.

Banju će, za početak, kao i do sada koristiti plivački klubovi, međutim u naredna dva mjeseca klubovi koriste otvoreni Gradski bazen. Sedmi i osmi mjesec Banju će koristit samo PK Velež, a nakon zatvaranja Gradskog bazena u devetom mjesecu, bazen u Banji će koristiti i plivački klub Orka, a možda i plivački klub Zrinjski koji je izrazio interes.

Obnovljeni hodnici gradskog kupatila
Foto: Ivana Krezić | Bljesak.info / Obnovljeni hodnici gradskog kupatila

''Vidjet ćemo u devetom mjesecu koliko ćemo popuniti kapacitete. Uglavnom, dobro je što će Banja rasteretiti zatvoreni bazen u Rodoču, jer su posljednjih godina svi trenirali tamo i raspored je bio zgusnut, ali su se uspjeli snaći.

Rekreativno plivanje za sada nije u planu ni od devetog mjeseca, možda kad se napravi neka struktura u organizaciji'', kazao je Ugljen.

Povijest ovog prelijepog arhitektonskog zdanja

Banja je napravljena tijekom mandata gradonačelnika Mujage Komadine koji je, oduševljen kupatilom koje je vidio u Budimpešti u svibnju 1911. godine, predložio izgradnju sličnog u Mostaru.

Arhitekt Rudolf Tonnies je 1912. godine izradio projekt po nacrtima tadašnjeg upravitelja mostarskog Vodovoda Miroslava Pube Loose. Na Komadininu preporuku Gradsko vijeće poslalo je Loosea u inozemstvo da proučava javna kupatila.

Gradonačelnik Mujaga Komadina drži govor na otvaranju Gradskog kupatila 3. lipnja 1914.
Foto: Knjiga Mostar, muzej sjećanja / Gradonačelnik Mujaga Komadina drži govor na otvaranju Gradskog kupatila 3. lipnja 1914.

Banja je u to vrijeme bila najmodernije javno kupatilo na Balkanu, izgrađena u egipatsko-maurskom stilu koji se pretače u secesiju.

Mostarsku Banju karakterizira i jedan kvalitativni pomak u odnosu na ranije rađene objekte sličnih stilskih odrednica. Ovaj pomak je prvenstveno postignut integriranjem orijentalnih elemenata bh. arhitektonske tradicije, to jest harmoničnim uklapanjem ovog objekta u arhitektonski i povijesni kontekst ukupnog okruženja.

I u vanjskom izgledu se prepliću elementi različitog porijekla: dimnjak u formi minareta, secesijski elementi prisutni u oblikovanju ulaznog portala i u floralnoj dekoraciji.

Svlačionice
Foto: Ivana Krezić | Bljesak.info / Svlačionice
comment icon
komentari (0)
POVEZANO