Kompanija BH Telecom, kojom upravlja direktor Amel Kovačević, zadužuje se za čak 745 milijuna konvertibilnih maraka, a gotovo sva imovina ove najuspješnije javne kompanije u Federaciji BiH nalazi se pod hipotekom.
Cilj zaduženja je, kako tvrdi Avaz, kupnja firme Telemach i biznisa Dragana Šolaka.
Cijeli proces, navode izvori iz BH Telecoma, odvija se u strogoj tajnosti, bez transparentnih priopćenja i bez javno dostupnih podataka, što izaziva ozbiljnu zabrinutost. Prema informacijama iz kompanije, "sva imovina BH Telecoma popisana je u zemljišnim knjigama pod hipotekom".
"Svaki metar je stavljen pod hipoteku", tvrde insajderski izvori iz BH Telecoma.
Ovakav potez otvara brojna pitanja o odgovornosti menadžmenta i nadzornih tijela, a građani imaju pravo znati kako će se sredstva koristiti i tko će snositi teret vraćanja ovog golemog duga.
Umjesto zaduživanja, smatraju izvori, kompanija bi se trebala fokusirati na racionalizaciju poslovanja i povećanje efikasnosti. Dodaje se i da se pregovori vode izvan zemlje čak i u Rumunjskoj, bez znanja javnosti.
Mirsad Zaimović, predsjednik Kluba zastupnika SDA i bivši direktor BH Telecoma, potvrdio je da ne zna točan iznos zaduženja, ali napominje kako je na nedavnoj sjednici Parlamenta mijenjan Zakon o bankama, neslužbeno, zbog potrebe da se olakša kreditni aranžman BH Telecomu.
"Ne znamo detalje o akviziciji. Kao osnivač, Parlament bi trebao biti upoznat s planovima. BH Telecom je najprofitabilnija kompanija u većinskom vlasništvu FBiH", istaknuo je Zaimović.
Dodao je i kako bi za racionalan stav trebalo znati cijenu akvizicije, temelje na kojima je formirana te tko je sve uključen u pregovore.
Haris Silajdžić, zastupnik Stranke za BiH u Zastupničkom domu FBiH, smatra da odluka o tolikom zaduženju ne može i ne smije biti donesena bez temeljite parlamentarne rasprave.
"Parlament ima ustavnu i institucionalnu obvezu nadzirati izvršnu vlast, osobito kod strateških ekonomskih odluka. Akvizicija koja bi mogla dovesti do monopola mora se ispitati i s aspekta Zakona o konkurenciji, Zakona o javnim poduzećima, kao i direktiva EU koje štite tržišnu ravnotežu i slobodnu konkurenciju", rekao je Silajdžić.
On zahtijeva da se ovo pitanje što hitnije stavi na dnevni red Parlamenta FBiH, uz prisutnost predstavnika Vlade, BH Telecoma, regulatora i stručnjaka.
Predsjednik Kluba zastupnika Demokratske fronte Mahir Mešalić upozorio je da je proces u potpunosti netransparentan.
"Riječ je o javnom poduzeću i novcu građana. Skandalozno je da mi kao zastupnici apsolutno nismo informirani, nismo dobili nikakvu službenu obavijest. Na sljedećoj sjednici postavit ću zastupničko pitanje i zatražiti sve informacije od Upravnog odbora", rekao je Mešalić.
Dodao je da su sumnje dodatno pojačane dosadašnjim ekonomskim potezima Vlade FBiH i koalicije Trojka.
"Sve što prođe kroz Parlament, slagali se ili ne, makar je javno. Pogotovo imamo u vidu sve eksperimente koje su do sada, što se tiče ekonomskog sektora, Vlada FBiH i Trojka radili. Zato bi trebali malo transparentnije da rade", dodaje Mešalić.
Na novinarski upit, iz kabineta generalnog direktora Amela Kovačevića stigao je samo kratak odgovor: "Zahvaljujemo na upitu i obavještavamo vas da ćemo odgovor dostaviti do srijede, 14. svibnja 2025. godine."