bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Hutovo blato

Umjetna inteligencija i satelitske snimke u službi zaštite voda

SMART-Water projekt koristi AI i satelite za praćenje kvalitete vode u Hutovom blatu, Skadarskom i Vranskom jezeru.
21.03.2025. u 17:08
text

U Interpretacijskom centru Parka prirode Hutovo blato održana je konferencija za novinare povodom predstavljanja međunarodnog projekta SMART-Water, koji se provodi uz financijsku potporu Europske unije kroz program Interreg VI-A IPA CBC Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021. – 2027.

Stručnjaci iz tri zemlje

Projekt okuplja stručnjake iz triju zemalja regije s ciljem poboljšanja sustava praćenja i procjene kvalitete stajaćih kopnenih voda korištenjem inovativnih metoda, među kojima su ključne tehnologije umjetne inteligencije, satelitska opažanja i napredni geoprostorni senzori.

U ime domaćina, događaju su nazočili brojni predstavnici institucija, uključujući gradonačelnicu Čapljine Ivu Raguž, ravnateljicu Fonda za zaštitu okoliša HNŽ Anu Buljubašić, te predstavnike znanstvenih instituta, agencija i organizacija iz Hrvatske, Crne Gore i Bosne i Hercegovine.

Tri jezera pod znanstvenim nadzorom

Istraživanja će se provoditi na tri značajna prirodna područja: Deranskom jezeru (BiH), Vranskom jezeru (HR) i Skadarskom jezeru (CG). Projekt okuplja četiri partnera – JP Park prirode Hutovo blato, Institut Ruđer Bošković, Sveučilište u Zadru, Institut za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore te Agenciju za zaštitu životne sredine Crne Gore.

Govoreći na konferenciji, dr. sc. Irena Rozić, ravnateljica JP Park prirode Hutovo blato, istaknula je kako je projekt započeo prije otprilike šest mjeseci, a konferencija služi kao prilika da se široj javnosti predstave ciljevi, aktivnosti i metodologija rada u sljedećih 30 mjeseci.

''Cilj je uspostava ujednačene metodologije praćenja kvalitete jezerskih ekosustava. Sva tri jezera dijele slične karakteristike i izazove, a trajno praćenje i kvalitetni podaci ključ su za donošenje odluka o njihovom očuvanju'', poručila je Rozić.

Kombinacija terenskih istraživanja i satelitske tehnologije

Neven Cukrov s Instituta Ruđer Bošković pojasnio je da su u sklopu projekta nedavno provedena terenska mjerenja u Hutovom blatu, gdje je uzorkovana voda i mjerena kvaliteta pomoću multiparametarskih sondi.

''Te podatke koristimo za kalibraciju satelitskih snimaka, kako bismo u budućnosti mogli automatski i kontinuirano pratiti stanje u jezerima bez potrebe za čestim i skupim izlascima na teren. Ključna je prednost što ćemo uz pomoć umjetne inteligencije i strojnog učenja, nakon svakog prolaska satelita, moći očitati stanje ekosustava gotovo u stvarnom vremenu'', izjavio je Cukrov.

Hrvatska razvija model strojnog učenja

Anja Batina sa Sveučilišta u Zadru objasnila je kako je njihova uloga usmjerena na izradu modela koji povezuje podatke iz satelitskih snimaka s kvalitetom vode.

''Koristit ćemo Sentinel-2 satelitske snimke i razviti model strojnog učenja koji će omogućiti predviđanja potencijalnih zagađenja na temelju analize boje, mutnoće i drugih parametara vode. Uz to, izrađujemo GIS preglednik koji će objediniti sve podatke na jednom mjestu i učiniti ih dostupnima svim partnerima'', rekla je Batina.

Skadarsko jezero pod crnogorskom lupom

Nevenka Tomić iz Instituta za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore najavila je da će se ispitivanja u Crnoj Gori fokusirati na 20 lokacija unutar Skadarskog jezera, gdje će uzimati uzorke vode i analizirati ih u laboratoriju.

''Projekt nam je važan jer donosi dugoročnu korist – pouzdan i kontinuiran sustav praćenja kvalitete voda, koji dosad nije bio u potpunosti razvijen. Tijekom cijele godine planiramo mjesečna ispitivanja, što je značajan iskorak'', poručila je Tomić.

SMART-Water: Znanost u službi okoliša

Projekt SMART-Water predstavlja važan korak prema digitalizaciji zaštite okoliša u regiji. Kombinacija klasičnih znanstvenih metoda i novih tehnologija pružit će pouzdanije informacije, smanjiti troškove i omogućiti donošenje učinkovitijih odluka u zaštiti vodenih resursa.

Očekuje se da će rezultati projekta pridonijeti ne samo boljoj zaštiti okoliša, već i jačanju prekogranične suradnje i jačanju znanstveno-tehničkih kapaciteta uključenih zemalja.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO