Nižu se reakcije o odluci Kriznog stožera: Pozvana inspekcija
''Zaštita zdravlja građana, prirodnih resursa i okoliša mora biti apsolutni prioritet. Građani imaju pravo na pravovremenu reakciju institucija i potpunu transparentnost u ovakvim situacijama'', izjavila je zastupnica u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine Suada Halilović.
Objavila je da je uputila službeni zahtjev Federalnoj upravi za inspekcijske poslove, na ruke direktorice Ivane Prvulović, tražeći hitno postupanje i izlazak nadležne federalne inspekcije na teren u naselje Vrapčići, sjeverno od Mostara.
Kao povod za reakciju navela je ''informacije s terena prema kojima se od jutarnjih sati vrši privremeno odlaganje otpada na lokalitetu u neposrednoj blizini jezera Vrapčići, svega pedesetak metara od jezera, nakon jučerašnjeg požara na deponiji Uborak''.
''Postoji ozbiljna sumnja da ovakvo postupanje može predstavljati kršenje propisa iz oblasti zaštite okoliša, upravljanja otpadom i zaštite voda, te otvoriti pitanje odgovornosti nadležnih institucija i pojedinaca'', navodi Halilović.
U zahtjevu je zatraženo da federalna inspekcija tokom dana izvrši hitan izlazak na teren, utvrdi činjenično stanje i zakonitost postupanja, poduzme mjere iz svoje nadležnosti ukoliko se utvrde nepravilnosti, te ispita eventualnu odgovornost svih uključenih subjekata.
Zastupnica Halilović zatražila je i da bude službeno obaviještena o rezultatima inspekcijskog nadzora, poduzetim mjerama i daljim koracima u najkraćem mogućem roku. O ovoj privremenoj lokaciji s koje se već odvozi smeće, oglasili su se brojni mostarski vijećnici iako je Krizni stožer donio ovu odluku i iako se radi o lokaciji na koju se dovozi smeće i odmah odvozi na druge deponije.
Mostarski gradonačelnik Mario Kordić je kazao kako je određena lokacija koja će se koristiti isključivo za pretovar otpada.
''Otpad se neće odlagati bilo gdje drugo u Mostaru, na nekim divljim deponijama. Lokalitet za pretovar određen je u Vrapčićima i bukvalno će se na tom mjestu iz 'specijalki', odnosno vozila koja prikupljaju otpad, taj otpad pretovarati u adekvatna vozila koja će onda ići na druge lokacije gdje će se taj otpad trajno odlagati'', rekao je Kordić.
Gradonačelnik je potvrdio kako se o prihvatu otpada trenutno razgovara s više sanitarnih deponija na području Federacije BiH i Republike Srpske.