Mostarsko smeće sprema se za odvoz na druge deponije, građani negoduju na mjestu pretovara
Sukladno odluci kriznog stožera, smeće s mostarskih ulica deponira se uz Mostarsko jezero, na lokaciji nikada izgrađenog bazena u naselju Vrapčići, od kud će biti pretovareno i odvezeno na deponije u Bosni.
Odlaganje je izazvalo negative reakcije građana koji se pribojavaju kako bi ova lokacija mogla biti pretrpana smećem što bi bio novi ekološki problem u Mostaru koji se od ponedjeljka suočava s ekološkom katastrofom zbog požara na deponiji.
Građani, koje nitko nije obavijestio o ovom potezu, spontano su se okupili kako bi spriječili dovoz smeća, a na teren je izašla i policija.
Kako doznajemo, riječ je o prikupljanju smeća koje će, u skladu sa zaključcima kriznog stožera i dogovorima s drugim lokalnim zajednicama odmah biti prevezeno na deponije u Bosni.
Privremeno deponiranje smeća iz #mostar koje će biti odvezeno na deponije u druge gradove... pic.twitter.com/EbygGmpgGb
— Bljesak.info (@Bljesak) June 23, 2026
Na mostarskoj deponiji Uborak u ponedjeljak ujutro, oko 9 sati, izbio je požar koji se ubrzo proširio te zahvatio skladište, objekte i radne strojeve za reciklažu. Iz Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) su u potvrdili kako je stanje na požarištu i dalje teško, ali povoljnije nego tijekom dana.
Naveli su kako je odmah po dojavi na teren izašlo 15 vatrogasaca sa sedam vatrogasnih vozila te su svi radnici evakuirani i nisu prijavljeni slučajevi ozljeđivanja.
Oružane snage sa pješaštvom i cisternama su od početka uključene u gašenju požara, a podsjetili su kako je pomoć u gašenju iz zraka pružio i air tractor, koji je djelovao sa 13 izbačaja na deponiji Uborak u vremenu od 10:45 do 16 sati.
Tijekom dana na terenu požar je gasilo 30-tak vatrogasaca s 12 vozila, na terenu u ispomoć su došli i vatrogasci iz Čapljine.
"Stanje na požarištu u poslijepodnevnim satima je nešto povoljnije ali je i dalje teško, zbog vjetra koji mijenja smjer. Na terenu ostaje 10-tak vatrogasaca s tri cisterne", potvrdili su iz FUCZ-a.
Na zajedničkoj sjednici Stožera civilne zaštite Grada Mostara i Županijskog Stožera HNŽ-a, donesena je odluka o proglašenju tehničko-tehnološke nesreće, izazvanom požarom u poduzeću JP "Deponija".
"Nadležne službe civilne zaštite , vatrogasne jedinice, hitna pomoć, air tractori, oružane snage i ostale službe zaštite i spašavanja poduzimaju sve potrebne mjere na lokalizaciji i sanaciji posljedice požara", poručuju u priopćenju.
U cilju zaštite zdravlja i sigurnosti naših sugrađana, Gradska uprava Grada Mostara i Služba za civilnu zaštitu izdale su preventivne preporuke za stanovništvo: izbjegavanje boravka na otvorenom, zatvaranje objekata, zaštiti ranjivih skupina i zabrana korištenja otvorenih voda.