
Italija se ponosi svojom autoindustrijom i ima pravila kojom štiti ne samo nju, nego i ostatak autohtone talijanske proizvodnje.
Zakon popularnog naziva "Made in Italy" služi za potporu i promociju nacionalne proizvodne izvrsnosti i kulturnog naslijeđa, a Talijani su ga očito odlučili vrlo ozbiljno shvatiti i provoditi u djelo.
Tako su prošloga mjeseca, netom nakon što je bio najavljen novi Alfa Romeo Milano, intervenirali kako bi taj automobil nosio drugo ime, budući da ga Stellantis neće sklapati u Italiji nego u svojem pogonu u Poljskoj.
"Automobil nazvan Milano ne može se proizvoditi u Poljskoj. To je zabranjeno talijanskim zakonom", izjavio je tada talijanski ministar industrije Adolfo Urso. Ovoga tjedna, pak, nova vijest povezana s istom regulativom.
Prilikom uvoza Fiatovih modela Topolino (koji je zapravo isto što i Opel Rocks-e i novi Citroën Ami), iz tvornice u Maroku, talijanski su carinici zaplijenili desetke automobila.
Razlog – na njima je bila naljepnica s talijanskom zastavom, što također nije u skladu s pravilima o zaštiti domaće proizvodnje. Vozila su ostala u luci Livorno, javili su tamošnji mediji, a potvrdili iz Stellantisa, prenosi Bug.
Proizvođač poručuje da će sporne naljepnice talijanske trobojnice ukloniti s Topolina.
Tamo su ih, kažu, stavili budući da je cijeli automobil razvijen u Torinu, a niti u jednom trenutku od javnosti nisu pokušali sakriti da se model proizvodi u Maroku. Svejedno, prijeti im novčana kazna u visini 10.000 do 25.000 eura.
Propisi su propisi, a oznaku "Made in Italy" prema njima smiju nositi samo proizvodi koji su svoju "posljednju, značajnu i ekonomski opravdanu fazu proizvodnje imali na području Italije".
To očito uključuje i pravila o postavljanju naljepnica sa zastavom. O tome koliko su tamo ponosni na projekt svjedoči i činjenica da je prošloga vikenda održana utrka Formule 1 na stazi u Imoli nosila naziv, koji se baš ne kotrlja s jezika: "Formula 1 MSC Cruises Gran Premio Del Made In Italy e dell'Emilia-Romagna 2024".