BMW X5 pete generacije stiže 2028. – prvi serijski BMW na vodik
BMW priprema potpuno novu, petu generaciju modela X5, a najveća novost je potvrda da će iX5 Hydrogen, prva serijska verzija BMW-a s pogonom na vodik, ući u proizvodnju i na tržište stići 2028. godine. Time BMW uvodi svoj prvi automobil na vodik dostupan široj javnosti.
Pet pogonskih sustava
Novi X5 nudit će čak pet različitih pogonskih rješenja: potpuno električni pogon, plug-in hibrid, benzinski i dizelski motor te inovativnu vodikovu varijantu. Iako su testna vozila još pod kamuflažom, očekuje se da će dizajn preuzeti robusniji jezik Neue Klasse, predstavljen na novom iX3.
Suradnja s Toyotom
BMW već godinama razvija tehnologiju gorivnih ćelija testirajući postojeće X5 modele. Treća generacija sustava, razvijena u partnerstvu s Toyotom, sada je spremna za masovnu proizvodnju, a austrijska tvornica već se priprema za serijsku izradu.
Infrastruktura kao izazov
Član uprave za razvoj Joachim Post naglasio je da BMW želi ostati tehnološki predvodnik: „Vodik ima ključnu ulogu u globalnoj dekarbonizaciji, zbog čega nastavljamo ulagati u ovu tehnologiju.“ Unatoč uspješnom globalnom testiranju pilot-flote, glavni izazov ostaje nedostatak vodikovih punionica. BMW, kako piše Index.hr, kroz inicijativu HyMoS (Hydrogen Mobility at Scale) surađuje na širenju mreže punionica, s prvim projektima u Njemačkoj i Francuskoj, kako bi se omogućila šira primjena vodikove mobilnosti