Priliv boraca

Islamska država provodi etničko čišćenje

Vijesti / Flash | 24. 09. 2014. u 15:11 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Bivši slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel izjavio je u srijedu da se Slovenija našla na pravoj strani uključivši se u koaliciju država koje će djelovati protiv organizacije Islamska država Iraka i Levanta (ISIL).

"Logično je da je Slovenija kao članica EU-a i NATO saveza morala stati na stranu međunarodne zajednice i međunarodnog prava", rekao je Rupel za portal slovenskog Telekoma.

Dodao je da međunarodno pravo zabranjuje stvaranje država terorističkim aktima i etničkim čišćenjem te da ulogu Slovenije u koaliciji 50-ak država vidi u zaustavljanju priliva islamističkih boraca koji odlaze na bojišta u Iraku i Siriji, piše Fena.

To što se Slovenija našla na popisu potencijalnih američkih koalicijskih partnera, koji je objavio američki State Department, u slovenskim je medijima naišlo na negativne reakcije zbog bojazni od uvlačenja u moguće vojno djelovanje, a mnogi komentatori ističu da je upravi Rupel bio među potpisnicima tzv. izjave iz Vilniusa, kad su neke bivše komunističke zemlje iz srednje i istočne Europe podržale američku argumentaciju o skrivenom oružju za masovno uništenje koja je poslužila za opravdanje invazije na Irak.

Ministar vanjskih poslova Karl Erjavec izjavio je za portal Telekoma da SAD nisu Sloveniju prethodno izvijestile da će biti stavljena na popis koalicijskih saveznika, a američki veleposlanik u Ljubljani Joseph A. Mussomelli da se Slovenija na popisu našla jer je jasno osudila ISIL i prozvala je kao stranu odgovornu za kršenje ljudskih prava u Iraku.

"Slovenija se zajedno s preostalim civiliziranim svijetom bori protiv Islamske države, kao braniteljica ljudskih prava i dostojanstva i u to ne bi smjelo biti sumnje", pojasnilo je veleposlanikovu izjavu američko veleposlanstvo u Ljubljani.

Slovenski predsjednik Borut Pahor rekao je u utorak u New Yorku da sve do subote nije znao da se Slovenija našla na popisu američkih saveznica protiv ISIL-a i da je voditi vojne akcije bez potpore u rezoluciju UN-a riskantno, prenosi Fena.

Podsjetimo, kako će u borbu protiv Islamske države priključiti i Turska.

"Turska se obvezala da će biti dio međunarodne koalicije u borbi protiv džihadista iz grupe Islamska država i "na prvoj liniji", izjavio je u utorak američki državni tajnik John Kerry nakon susreta s turskim kolegom Mevlutom Cavusogluom.

Turska je do sada šutjela, posebno zato što je Islamska država u Iraku držala 49 njenih državljana kao taoce. Oni su oslobođeni u subotu.

Cavusoglu je izjavio da je Turska protjerala više od 1.000 stranih boraca koji su došli iz 75 zemalja.

Kopirati
Drag cursor here to close