Europski put

Tri godine, jedan prioritet i 300 sukoba interesa!

Svega je pet prioriteta iz Mišljenja Europske komisije realizirano parcijalno ili se počelo ispunjavati, a uglavnom se radi o tehničkim pitanjima, a ne suštinskoj reformi koja bi ubrzala europski put.
Vijesti / BiH-EU | 30. 05. 2022. u 14:35 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Transparency International u Bosni i Hercegovini (TIBiH) objavio je analizu provođenja neophodnih reformi, koja pokazuje da je BiH uspjela samo formirati Parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje, te da je to jedini ispunjeni prioritet na europskom putu.

''Prije točno tri godine Europska unija postavila je pred Bosnu i Hercegovinu 14 prioriteta koje mora ispuniti kako bi dobila kandidatski status, a do danas u cijelosti ispunjen je samo jedan, dok vlast i dalje blokira usvajanje ključnih zakona koji bi omogućili borbu protiv korupcije'', navodi TIBiH u priopćenju za javnost.

Nikakav napredak

Podsjećaju kako za godinu dana nije napravljen nikakav napredak, a "Dom naroda PSBiH na nedavno održanoj sjednici spriječio je usvajanje nekoliko važnih zakona koji bi osigurali prevenciju korupcije i borbu protiv organiziranog kriminala, za šta ne postoji nikakvo opravdanje".

''Od važnijih pokušaja provođenja ovih reformi treba izdvojiti to da je Zastupnički dom PSBiH dva puta uspio da usvoji zakon koji regulira oblast sukoba interesa usklađen s međunarodnim standardima, ali je ova važna reforma oba puta zaustavljena u Domu naroda, gdje se opstruira i usvajanje Zakon o javnim nabavkama i izmjena Zakona o VSTV koji su preduvjet za sustavnu reformu pravosuđa'', upozoravaju iz TIBiH.

Kako nadalje navode, umjesto reforme, Republika Srpska ušla je u proces donošenja vlastitog zakona o VSTS-u čime je napravljen korak k potpunom urušavanju pravnog poretka.

Milijunske afere

''U protekloj godini u kojoj BiH nije provodila ni jednu od ovih reformi, nizale su se milijunske afere u javnim nabavkama koje pravosuđe nije procesuiralo, a TIBiH je identificirao preko 300 važnih dužnosnika koji se direktno ili indirektno nalaze u sukobu interesa. Zbog potpune blokade u Federaciji BiH nije usvojen Zakon o zaštiti prijavitelja korupcije, dok katastrofalna primjena ovih zakona na drugim nivoima nije zaustavila progon ljudi koji se odluče da prijave korupciju'', navodi se.

Iz TIBiH, također, upozoravaju kako je, umjesto ispunjavanja prioriteta EU koji se odnosi na osiguranje izbornog integriteta, u BiH dovedeno u pitanje i samo održavanje izbora, čime akteri najnovijih blokada polako ulaze u sferu krivične odgovornosti.

Istovremeno, ističu kako BiH u izborni proces ulazi bez proračuna za održavanje izbora i "s jednim od najlošijih zakona u okruženju, posebno u pogledu sprečavanja izbornih prevara i zloupotrebe javnih resursa".

Podjela novca pred izbore

''Kako već imamo najave podjele novca pred izbore i indirektne kupovine glasova, jasno je da suštinske reforme nisu u interesu ključnim donosiocima odluka. Vladajuće političke stranke potrošile su vrijeme na pokušaje rješavanja ustavnih pitanja i očuvanja vlastite kontrole nad izbornim procesom, dok su izmjene koje bi spriječile krađu glasova, manipulaciju biračkim odborima i nezakonito financiranje političkih stranaka ostale po strani'', navode iz TIBiH.

Usto, napominju kako je svega pet prioriteta iz Mišljenja Europske komisije realizirano parcijalno ili se počelo ispunjavati, a uglavnom se radi o tehničkim pitanjima, a ne suštinskoj reformi koja bi ubrzala europski put.

''Bez obzira što je velika većina političkih aktera opredijeljena za europske integracije, sve ono što se dešavalo u protekle tri godine jasno pokazuje da je ključni cilj vladajućih elita opstrukcija ovih reformi, očuvanje poluga moći i postojećeg stanja rasprostranjene korupcije'', navodi se u priopćenju.

Kopirati
Drag cursor here to close