Rosalind Fanklin i DNK istraživanja

Kako su nobelovci Watson i Crick prešutjeli važnu činjenicu o zaslužnoj kolegici

Kako je Rosalind Fanklin umrla od raka 1958. godine, Crick je kasnije izjavio da bi sigurno dobila nagradu da je poživjela, budući da je njezino istraživanje omogućilo ovo važno otkriće.
Sci-Tech / Znanost | 28. 02. 2023. u 15:09 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: Unicentro / Rosalind Elsie Franklin (London, 25. srpnja 1920. – London, 16. travnja 1958.)

Obično se smatra da su Francis Watson i James Crick otkrili strukturu DNK – deoksiribonukleinsku kiselinu koja nosi tajnu života. Za to otkriće dobili su Nobelovu nagradu 1962. Treći nositelj nagrade bio je Maurice Wilkins.

Svoje otkriće objavili su na današnji dan prije 70 godina, 28. veljače 1953. u Eagle pubu u Cambridgeu. Međutim, "zaboravili" su spomenuti ključnu osobu koja do toga dovela.

Riječ je o znanstvenici Rosalind Franklin koja je napravila dotad najbolje slike DNK. Radila je u laboratoriju u londonskom King’s College.

Watson, Crick i Wilkins su nesumnjivo mnogo doprinijeli razumijevanju DNK, ali je Rosalind Franklin imala ulogu koja joj osporavana do današnjih dana.

Kako je Fanklin umrla od raka 1958. godine, Crick je kasnije izjavio da bi sigurno dobila nagradu da je poživjela, budući da je njezino istraživanje omogućilo ovo važno otkriće.

Inače, kemičarka Rosalind Elsie Franklin rođena je 25. srpnja 1920. u Londonu. Njezin rad bio je ključan u razumijevanju molekularnih struktura DNK, RNK, virusa, ugljena i grafita.

Dok je za rad na ugljenu i grafitu dobila priznanja za vrijeme života, doprinosi otkrivanju strukture DNK bili su joj priznati tek posmrtno.

Video: Rosalind Franklin: DNA's unsung hero - Cláudio L. Guerra

Nakon doktorata iz fizikalne kemije na Sveučilištu u Cambridgeu, Franklin je provela nekoliko godina u Parizu gdje je naučila kako pomoću rendgenske difrakcije pobliže odrediti molekularnu strukturu kristala.

Kada se 1951. godine vratila u Englesku, počela je surađivati s Johnom Randallom u njegovom laboratoriju pri King's Collegeu u Londonu.

Tamo se ubrzo susreće s Mauriceom Wilkinsom koji se već bavio proučavanjem strukture molekule DNK, i koji pogrešno pretpostavlja da je Franklin Randallova asistentica, iako su u stvarnosti oboje vodili odvojene projekte fokusirane na DNK.

Istovremeno se istim problemom bave i James Watson i Francis Crick na Sveučilištu u Cambridgeu koji su bili u komunikaciji s Wilkinsom.

On koji im je, bez znanja Franklin, pokazao njezinu fotografiju (poznatu kao Fotografija 51) koja im je poslužila kao ključ za opisivanje oblika i strukture molekule DNK.

Trio Watson, Crick i Wilkins objavili niz članaka na ovu temu, a za svoj su rad dobili Nobelovu nagradu za fiziologiju ili medicinu 1962. godine.

Franklin je umrla 16. travnja 1958. godine u Londonu od raka jajnika. (Izvori: Wikipedia i Povijest.hr)

 

Kopirati
Drag cursor here to close