Unaprijeđenje

Digitalni inovacioni hubovi – nedostajuća karika u transformaciji poslovanja malih i srednjih preduzeća u Bosni i Hercegovini

Digitalne tehnologije nude mogućnost restrukturiranja cijelih industrija i lanaca vrijednosti, i omogućuju manjim, inovativnijim i dinamičnijim biznisima da razviju i brže ponude na tržištu inovativne proizvode i usluge
Sci-Tech / Tehnologija | 31. 12. 2021. u 13:49 Promotivni tekst

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Značaj digitalizacije i prednosti koje ona nudi pojedincima i ekonomiji Bosne i Hercegovine je tema o kojoj se posljednjih mjeseci neprestano govori. Svjedoci smo da je tijekom pandemije COVID-19 došlo do eksplozije u korištenju mnogih digitalnih tehnologija i inovacija koje su omogućile pojedinicima i poduzetnicima da prevaziđu novonastale izazove ali i pružile priliku za bolje pozicioniranje BH gospodarstva na svjetskim tržištima.

Procjenjuje se da će digitalizacija u post-COVID19 eri dobiti još veći značaj od trenutnog te da će društvima i ekonomijama više nego ikada biti potrebni instrumenti podrške koji će im pomoći da ubrzaju i unaprijede svoje digitalne kapacitete u cilju nadoknađivanja ekonomskih posljedice krize u kojoj se nalazimo. Digitalne tehnologije nude mogućnost restruktuiranja cijelih industrija i lanaca vrijednosti, i omogućuju manjim, inovativnijim i dinamičnijim biznisima da razviju i brže ponude na tržištu inovativne proizvode i usluge, te na taj način osiguraju svoju konkurentnost. Stoga se mala i srednja poduzeća, okosnica ekonomije BiH ali i svih ekonomija u svijetu, nalaze se u centru pažnje novog i budućeg digitalnog društva.

Kao jedan od instrumenata podrške malim i srednjim i srednjim preduzećima u iskorištavanju prednosti naprednih digitalnih tehnologija (uključujući umjetnu inteligenciju, internet sigurnost i digitalne vještine), sve više se pominju takozvani Digitalni inovacioni hubovi (DIH). DIH su platforme koje kao centralizirani servisi podrške pomažu poduzećima da postanu konkurentniji u pogledu svojih poslovnih/proizvodnih procesa, proizvoda ili usluga koje koriste digitalne tehnologije, pružajući pristup tehničkoj ekspertizi i eksperimentiranju, i omogućavajući da poduzeća „testiraju prije ulaganja“. U sklopu svojih usluga, DIH-ovi stimuliraju inovacije u poduzećima kroz savjete o financiranju digitalizacije, obuke i razvoj vještina neophodnih za uspješnu digitalnu transformaciju, kao i pažnju da novi procesi budu ekološki podobni, posebno u pogledu potrošnje energije i niske emisije štetnih plinova.

Foto: PR / Digitalni inovacioni hubovi – nedostajuća karika u transformaciji poslovanja malih i srednjih preduzeća u Bosni i Hercegovini

DIH su najčešće organizirani kao regionalne višepartnerske platforme za suradnju, uključujući organizacije kao što su istraživačke i tehnološke organizacije, univerziteti, industrijska udruženja, gospodarske komore, inkubatori/akceleratori, regionalne razvojne agencije i instituti za stručno osposobljavanje. U Evropskoj uniji su ti instrumenti već uveliko značajni i prisutni manifestujući se kroz preko 200 funkcionalnih DIH-ova i još toliko platformi u nastajanju, međutim i zemlje Zapadnog Balkana također postaju integralni ali i značajan dio tog razvojnog pokreta. Dobar primjer DIH-a u regiji je Institut BioSense u Novom Sadu, u Srbiji, koji je prepoznat kao Europski centar izvrsnosti u sektoru poljoprivrede, te se uveliko smatra kao lider i uzor ostalim sličnih organizacijama na polju digitalizacije poljoprivrede.

Digitalni inovacioni hubovi postaju stvarnost i u Bosni i Hercegovini, najviše kroz inicijative i projekte koji se realizuju u okviru međunarodne razvojne suradnje. Primjer toga je i projekat EU4DigitalSME, čija je provedba otpočela u rujnu 2021. godine i koji zajednički sufinansiraju Europska unija i vlada Njemačke, a provodi se u sklopu projekta „Jačanje inovacija i digitalizacije u malim i srednjim preduzećima u BiH“.

Projekat sprovodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH zajedno sa projektnim partnerima. Jedan od ciljeva projekta je upravo podrška uspostavi najmanje 3 funkcionalna DIH-a koji će omogućiti pogodno okruženje za podršku digitalizaciji malih i srednjih poduzeća.

Javni poziv inicijativama koje se vide kao DIH-ovi otvara se 19. siječnja i traje do 28. veljače 2022. godine, a zainteresirane organizacije već mogu da se registriraju za sudjelovanje u najavnom događaju na platformi b2bit.ba.

Za većinu malih i srednjih poduzeća, digitalna transformacija je neminovnost a Digitalni inovacioni hubovi su uskoro tu da je pretvore u realnost.

Kopirati
Drag cursor here to close