Digitalno nasilje je stvarno

Bodyright, novi simbol zaštite od digitalnog nasilja

Nasilje nad ženama i djevojčicama predstavlja kršenje ljudskih prava i tjelesne autonomije. UNFPA, kao agencija Ujedinjenih naroda za seksualno i reproduktivno zdravlje, posvećena je okončanju bilo kojeg oblika nasilja nad ženama i djevojčicama
Sci-Tech / Tehnologija | 15. 12. 2022. u 14:04 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Konferencija pod nazivom „„Digitalno nasilje je stvarno - put ka prevenciji digitalnog nasilja i zaštiti žena u virtualnim prostorima“ održana je danas u Sarajevu kao nastavak globalnog predstavljanja u New Yorku tijekom 16 Dana aktivizma protiv nasilja nad ženama.

Kršenje ljudskih prava

Nasilje nad ženama i djevojčicama predstavlja kršenje ljudskih prava i tjelesne autonomije. UNFPA, kao agencija Ujedinjenih naroda za seksualno i reproduktivno zdravlje, posvećena je okončanju bilo kojeg oblika nasilja nad ženama i djevojčicama, kako u stvarnom, tako i u virtualnom svijetu.

Prema nalazima Economist Intelligence Unit-a, globalno, 85% žena navodi da su svjedočile nasilju u digitalnoj sferi, a skoro 40% je i osobno iskusilo ovu vrstu nasilja“, uz napomenu da problem svakog dana sve više raste.

Pitanje tehnološki-potpomognutog rodno zasnovanog nasilja predstavlja novu i važnu oblast u našim zajedničkim naporima da osiguramo što kompletniju zaštitu žena od nasilja.

Nema mjesta nasilju 

„Nema mjesta nasilju nad ženama i djevojčicama na bilo kojem prostoru, kako virtualnom, tako i u stvarnom svijetu“, istaknuo je John Kennedy Mosoti, predstavnik UNFPA u Bosni i Hercegovini. „Bodyright je društveni pokret koji od svih nas traži da ozbiljno shvatimo rodno zasnovano nasilje na internetu. Potrebno je da u tome svi razumijemo svoju ulogu i zajednički radimo na pokretanju stvarnih promjena i online zaštite za svaku djevojku, ženu i mladu osobu, bez obzira gdje se nalaze. Zatražite svoja bodyright ⓑ ... i hajde da radimo zajedno na okončanju zlostavljanja žena i djevojaka“, dodao je.

Konferencija je okupila kreatore politika i donositelje odluka, tehnološke kompanije, mlade, stručnjake iz prakse, lidere zajednice i žene i djevojke iz regiji Zapadnog Balkana i nastojanju da zajednički identificiraju najbolje prakse i u konačnici prošire najefikasnija rješenja u prevenciji tehnološki-potpomognutog rodno zasnovanog nasilja i zaštiti žena i djevojčica od zlostavljanja i nasilja.

Bodyright se odnosi na pravo na svoje tijelo u digitalnoj sferi.

Kopirati
Drag cursor here to close