Zakon o obrazovanju

Zatražena provjera rada fakulteta u BiH koji nisu akreditirani

Sci-Tech / Flash | 08. 09. 2016. u 10:33 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U Državni registar akreditiranih visokoškolskih ustanova u Bosni i Hercegovini koji u skladu s Okvirnim zakonom o visokom obrazovanju u BiH vodi Agencija za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta, dosad je upisano 26 visokoškolskih ustanova.

Direktor Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta (HEA) Enver Halilović upozorio je da još postoji značajan broj visokoškolskih ustanova koje nisu ni započele proces akreditacije, što predstavlja ozbiljan problem kako za studente tih sveučilišta, tako i za cjelokupni obrazovni sustav BiH, u kojem djeluje 49 sveučilišta i visokoškolskih ustanova.

''Svi koji nisu prošli akreditaciju dužni su to uraditi. Uskoro ćemo uputiti dopis svim entitetskim i kantonalnim nadležnim inspekcijama da provjere uvjete po kojima rade institucije koje ne podnose zahtjev za akreditaciju'', istaknuo je Halilović podsjetivši da visokoškolske ustanove koje nemaju akreditaciju ne mogu izdavati diplome niti su one validne.

Naglasio da su i oni univerziteti, koji su već akreditirani, nakon isteka perioda važenja akreditacije, dužni da izvrše i reakreditaciju.

Agencija za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH danas je u Banja Luci organizirala i završnu javnu raspravu povodom seta novih dokumenata iz oblasti razvoja i osiguranja kvaliteta.

Riječ je o četiri nova vrlo važna dokumenta, a to su kriteriji za akreditaciju studijskih programa, odluka o normama kojima se utvrđuju minimalni standardi u oblasti visokog obrazovanja te dvije preporuke o kriterijima i standardima nadležnom ministarstvu Republike Srpske, županijskim ministarstvima i Brčko Distriktu BiH za osnivanje i zatvaranje visokoškolskih ustanova te za prestrukturiranje studijskih programa, kao i kriteriji za licenciranje visokoškolskih ustanova i studijskih programa.

Javna rasprava o ovim dokumentima trajala je gotovo dva mjeseca, a Halilović potvrđuje da su dobili značajan broj sugestija, od kojih je većina i prihvaćena.

''Navedeni dokumenti predstavljaju rezultat razvojnih planova Agencije u oblasti akreditacije u Bosni i Hercegovini, prije svega predstojeće akreditacije studijskih programa i dio su ustavnog pristupa Agencije u osnaživanju preporuka nadležnim ministarstvima obrazovanja u BiH u okviru nadležnosti koje su dodijeljene Agenciji u skladu s Okvirnim zakonom o visokom obrazovanju u BiH'', kazao je Halilović.

Na završnu raspravu odazvali su se predstavnici javnih i privatnih visokoškolskih ustanova u Bosni i Hercegovini, Ministarstva civilnih poslova BiH, Centra za priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja, te predstavnici međunarodnih organizacija uključenih u reforme visokog obrazovanja.

Kopirati
Drag cursor here to close