Dan osoba sa Downovim sindromom

Sunčana strana dlana: Prilika da se druženjem pokaže da smo svi isti

Tradicionalna manifestacija danas se održava je u dvorani na Bijelom brijegu, a cilj akcije je unaprjeđenje kvalitete življenja djece s Downovim sindromom,
Lifestyle / Zdravlje | 22. 03. 2024. u 11:43 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

"Sunčana strana dlana" događaj je kojim se već desetu godina na poseban način u Mostaru obilježava 21. ožujak, Dan osoba sa Downovim sindromom.

Tradicionalna manifestacija danas se održava je u dvorani na Bijelom brijegu, a cilj akcije je unaprjeđenje kvalitete življenja djece s Downovim sindromom, posebice kroz njihovo edukacijsko uključivanje u društvenu zajednicu od najranije dobi.

Foto: Bljesak.info / Tradicionalna manifestacija Sunčana strana dlana u Mostaru

Organizatori ovog događaja kazali su kako društvo lako stigmatizira one koji su na bilo koji način drugačiji, a ovo je prilika da se druženjem pokaže da su ipak svi isti.

''Ovim događajem pokušavamo druge i drugačije uključiti u svakodnevne aktivnosti i pokazati da smo svi isti. Današnje društvo lako stigmatizira. Čim  vide da je netko imalo drugačiji, na njega se stavlja neko obilježje. Njih je lako uključiti u društvo jer su oni raspoloženi za suradnju i druženje i jedva čekaju da ih netko pozove'', poručili su organizatori.

Foto: Bljesak.info / Tradicionalna manifestacija Sunčana strana dlana u Mostaru

Ova manifestacija simbolično je obilježavanje jednoga datuma, ali i podsjetnik da se na poboljšanju kvalitete i uvjeta života ove populacije treba raditi svakodnevno.

Idejni začetnik i glavni organizator ove akcije je BoHeMSA LC Mostar – udruženje studenata Medicinskog fakulteta u Mostaru.

Down Syndrom International službeno je odredio 21. ožujak kao Svjetski dan osoba s Down sindromom kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u potrostručenju (trisomiji) 21. kromosoma.

Foto: Bljesak.info / Tradicionalna manifestacija Sunčana strana dlana u Mostaru

Obilježavanjem Svjetskog dana sindroma Down želi se upoznati, potaknuti na veće poštivanje prava ljudi s Downovim sindromom, te na razumijevanje i nastojanje za poboljšanjem njihovog položaja u društvu.

Odgovornost za to je u nadležnim državnim institucijama, organizacijama civilnog društva i građanima, jer osobe s Downovim sindromom su tople, dobrodušne, vedre, vesele, komunikativne, a mogu biti i veoma kreativne.

Kopirati
Drag cursor here to close