Stresne situacije

Životna iskustva iz kojih naš mozak izlazi stariji za četiri godine

Lifestyle / Flash | 18. 07. 2017. u 08:03 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Znanstvenici su izolirali životna skustava koji ostavljaju trajne posljedice na mozak, čine ga starijim četiri godine, a mogu uzrokovati i Alzheimera kasnije u životu. Psihijatri i psiholozi smatraju da stres u mozgu uzrokuje upale, zbog čega on postaje podložniji demenciji i depresiji.

"Stresne situacije događaju se tijekom cijelog života i riječ je o različitim stvarima za koje možda ni ne mislite da imaju jak utjecaj na vas. O demenciji i zdravlju mozga treba voditi brigu cijeli život, a ne samo upoznim godinama. Moramo početi misliti o mentalnom zdravlju još u djetinjstvu", poručila je liječnica Maria Carrillo, stručnjakinjea za bolesti pout Alzheimera, na konferenciji u Londonu.

Znanstvenici su za potrebe istraživanja analizirali podatke 1320 osoba prosječne starosti oko 58 godina. Rezultati su pokazali da su osobe koje su imale teži život, odnosno više stresnih iskustava, lošije riješile testove pamćenja i razmišljanja, piše Život i stil.

Ovo su neke stresne situacije koje dugoročno štete mozgu:

U dječjoj dobi:

- smrt roditelja
- smrt brata ili sestre
- razvod roditelja
- ponavljanje razreda
- romjena škole
- za dijete je stresno i kada roditelji ne mogu naći posao
- ovisnost roditelja o alkoholu i drogama

Kasnije u životu:

- nevjera partnera
- sukob s roditeljima partnera ili partnerice
- financijski problemi - bankrot, gubitak posla
- požar ili poplava u kojoj ste imali veliku materijalnu štetu

Stresne situacije ne možemo izbjeći, no trebali bismo naučiti kontrolirati utjecaj stresa na naš život i zdravlje, poručuju stručnjaci.

Kopirati
Drag cursor here to close