Vojni objekt

Titov bunker predan u nadležnost Vlade FBiH

Lifestyle / Flash | 20. 02. 2015. u 16:23 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ministarstvo obrane BiH predalo je vojni objekt u Konjicu poznat pod nazivom "Titov bunker" Službi za zajedničke poslove organa i tijela Vlade Federacije BiH. Iz Ministarstva obrane BiH je priopćeno da je objeat "D-0" ili "ARK" u nadležnost federalne Vlade predat 10. veljače, u skladu sa Sporazumom o osnovnim principima za rješavanje pitanja nepokretne i pokretne imovine koja će i dalje služiti za potrebe obrane, a koji je sklopljen između Ministarstva obrane BiH i entitetskih vlada 2007. godine.

Odlukom Predsjedništva BiH o izmjenama i dopunama Odluke o veličini, strukturi i lokacijama Oružanih snaga BiH od 18. travnja 2012. godine, objekt "D-0" u Konjicu definiran je kao neperspektivan za Oružane snage BiH.

U priopćenju se spominje da na toj lokaciji prestaju važiti nadležnosti Ministarstva obrane BiH, a samim tim i izdavanje odobrenja za posjetu objektu "D-0" u Konjicu. Vojni objeat "Titov bunker" nalazi se na lokalitetu bivše namjenske industrije "Igman" Konjic, na desnoj obali rijeke Neretve, prostire se u tri kamuflažne zgrade, ulaz u objekt izgrađen u unutrašnjosti brda, iznad kojeg je planina Zlatar.

Objekt nosi naziv ARK, odnosno "Armijska rezervna komanda", i sastoji se iz tri dijela - vanjski nadzemni, koji čine tri zgrade, koje nalikuju na vikendice i prvenstveno služe za kamuflažu za tri ulaza u objekt, tuneli koji povezuju vanjski i štićeni dio objekta i imaju funkciju da amortiziraju nuklearni udar, te štićeni dio gdje je ugrađen ukupno 21 sustav, a svi skupa čine režim rada i tehničkog održavanja objekta i još funkcioniraju.

Osnovna namjena objekta "D-0" bila je da prihvati, smjesti i zaštiti Stožer Vrhovne komande, uži dio Predsjedništva i Vlade Jugoslavije, da im osigura optimalne uvjete za rad, rukovođenje i zapovijedanje zemljom na neodređeno vrijeme u kriznim situacijama i u slučaju od opasnosti nuklearnog napada na Jugoslaviju. Izgradnja objekta počela je u ožujku 1953, odlukom vojnog vrha bivše Jugoslovenske narodne armije, a za izgradnju je utrošeno 4,6 milijardi američkih dolara.

Kopirati
Drag cursor here to close