Društvo hrvatskih književnika Herceg Bosne

'Bezimeni' roman Srećka Marijanovića predstavljen u Mostaru

Nakon pet zbirka pjesama, ovo je Marijanovićev prvi roman u kojem na zanimljiv način prikazuje ratna zbivanja koja su nam se sručila na glavu prije tridesetak godina.
Kultura / Knjige | 10. 02. 2023. u 23:28 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Roman Srećka Marijanovića ''Bezimeni'' predstavljen je večeras je u Mostaru, u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače.

Nakon pet zbirka pjesama, ovo je Marijanovićev prvi roman u kojem na zanimljiv način prikazuje ratna zbivanja koja su nam se sručila na glavu prije tridesetak godina.

Organizator predstavljanja je Društvo hrvatskih književnika Herceg Bosne.

Na početku programa sudionici i posjetitelji su minutom šutnje iskazali svoju solidarnost i sućut sa stradalima u velikom potresu koji je pogodio Siriju i Tursku.

Foto: PR / Promocija romana Srećka Marijanovića u Mostaru

O romanu su govorili književnici Marija Pavković-Baković, Ljubo Krmek i Ivan Baković, a program je vodila mlada voditeljica Barbara Marijanović. Izdvajamo nekoliko ulomaka iz večerašnjih izlaganja: Marija Pavković-Baković:

''Ovaj roman nije opterećen pamfletizmom niti imperativnim ideološkim načelima, kao što je to često u djelima ovakve tematike. Marijanoviću je opsežna iskustvena i dokumentaristička pozadina samo građa za književno-umjetnički postupak koji je rezultirao djelom rasterećenim viškova, eksplikativnosti i utilitarnosti.

Ljubo Krmek: ''Duhovne su to ratne epizode, pravi mali autobiografski medaljoni. Oni su toliko slični i našim ratnim medaljonima koje poput ratnih krunica nosimo oko svojih vratova sve do kraja svojih života. Slike koje je Srećko Marijanović svojim opisima vratio pred naše oči, toliko su jasne i žive, da htjeli ne htjeli, sve ponovno proživljavamo čitajući stranice knjige''.

Ivan Baković: ''Depersonalizacijom likova, oduzimajući im identitetsko svojstvo vlastita imena, naznačujući samo u grubim crtama poneki lik, više situacijski nego karakterno, autor je, zapravo, u prvi plan stavio rat kao stanje, tj. rat je ovdje glavni i nosivi lik. Nije ovo priča o mitskim junacima i velikim djelima, nego o običnim mladićima kojima se umjesto tastature i miša 'zaplelo među prste sjajno djelo, uglačan i savršen proizvod, vješta inženjera Kalašnjikova''.

Kopirati
Drag cursor here to close