Odred za baštinu

Simulacijom krizne situacije u muzeju završen trening profesionalaca iz oblasti kulturne baštine

Kultura / Flash | 13. 11. 2016. u 19:25 M.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Simulacijom krizne situacije u muzeju i vježbom spašavanja radnih materijala koji dočaravaju realne muzejske predmete završen je sedmodnevni trening o zaštiti i spašavanju muzejskih kolekcija i kulturne baštine.

Trening je u Sarajevu okupio 28 sudionika iz 11 zemalja Zapadnog Balkana, Istočne Europe i Bliskog istoka.

''Međunarodni trening o upravljanju rizicima u kriznim situacijama u oblasti kulturne baštine'' održava se u Bosni i Hercegovini, Albaniji i na Kosovu od 7. do 27. studenog 2016. godine. Trening organiziraju sestrinske organizacije Fondacije Kulturno naslijeđe bez granica (Foundation Cultural Heritage without Borders - CHwB) iz Albanije, Bosne i Hercegovine i Kosova.

Sudionici treninga, mladi profesionalci iz oblasti kulturne baštine i muzeologije, dolaze iz Albanije, Bjelorusije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Egipta, Gruzije, Irana, Kosova, Makedonije, Srbije i Turske.

AbdelHamid Sayed iz Egipatske fondacije za spašavanje naslijeđa, Amra Šarančić Logo i Medina Hadžihasanović Katana iz Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika, Azra Bečević Šarenkapa iz Zemaljskog muzeja BiH, Lejla Mahmić iz Muzeja grada Zenice, Asja Mandić sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, kao i Vesna Živković i Marija Aćimović iz Centralnog instituta za konzervaciju u Beogradu tijekom sedmodnevnog treninga u Bosni i Hercegovini sudionicima su približili različite pristupe i strategije očuvanju i spašavanju muzejskih kolekcija u kriznim situacijama.

Uloga menadžmenta kulturnih institucija, kao i svakog pojedinca iz oblasti kulturnog naslijeđa u aktivnom sudjelovanju pri sprečavanju novih i smanjivanju postojećih rizika od katastrofa je od ključne važnosti i ona ne počinje u trenutku kada se sama katastrofa dogodi, nego daleko ranije.

Sustavna analiza, planiranje i reduciranje izloženosti baštine različitim opasnostima smanjuje gubitke i nepopravljive štete na kulturnom naslijeđu.

U okviru programa, sudionici su sudjelovali u različitim vježbama simulacije spašavanja materijala koji dočaravaju realne muzejske predmete u uvjetima poplava, požara, ali i nemara kao ljudskog faktora. Cilj vježbi bio je da kroz praktičan rad upoznaju proces prije, tijekom i nakon krizne situacije, kao i različite načine tretiranja muzejskih predmeta oštećenih uslijed različitih faktora.

Ovaj trening je organiziran u sklopu regionalnog projekta Zaštita kulturnog naslijeđa u vanrednim situacijama na Balkanu (Balkan Cultural Aid Response for Emergencies - B+CARE). B+CARE je platforma osnovana u ožujku 2016. godine s ciljem da inspirira, poduči i koordinira volontere u poslovima pripreme i pružanja pomoći u hitnim slučajevima.

Trening financira Prince Claus fondacija za kulturu i razvoj iz Nizozemske i Vlada Švedske.

Kopirati
Drag cursor here to close