Loš znak

Izostalo čudo sv. Januarija: Čeka li nas nova katastrofa u 2017. godini?

Kultura / Flash | 21. 12. 2016. u 15:39 Z.D.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ako mislite da je 2016. bila loša, pripremite se za 2017. koja bi mogla biti još i gora, barem ako ste skloni praznovjerju.

Neobjašnjivi fenomen u kojem zgrušana krv sv. Januarija, koja je pohranjena u katedrali u Napulju, prelazi u tekuće stanje nije se dogodio ovog 16. prosinca, u čemu stanovnici Napulja vide – loš znak, piše talijanska La Stampa.

“Mi katolici smo ljudi vjere. Ne smijemo misliti na nesreće i tragedije nego trebamo ustrajati u molitvama”, rekao je okupljenim vjernicima velečasni Vincenzo De Gregorio nakon što se čudo sv. Januarija nije dogodilo.

Naime, svaki put kada bi izostalo to čudo, dogodile su se povijesne katastrofe koje su pogodile Napulj, Italiju, ali i svijet. Tako je 1980. Italiju pogodio potres, 1973. u Napulju je izbila epidemija kolere. Čudo je izostalo i 1939. kada je započeo Drugi svjetski rat, 1940. kada je u njega ušla Italija te 1943. kada su Nijemci preuzeli vlast nakon kapitulacije.

Sveti Januarije bio je biskup Beneventa u pokrajini Campaniji. Umro je mučeničkom smrću u vrijeme Dioklecijanovih progona kršćana. Prema predaji, poganski Rimljani odrubili su glavu svetom Januariju 305. godine, a jedna žena iz Napulja, koja je svjedočila njegovoj smrti, skupila je krv žlicom i sačuvala je u staklenoj posudi.

Osušena krv navodno postane tekuća dvaput godišnje, 19. rujna kad Crkva slavi svečevu uspomenu te prve subote u svibnju. Čudo je prvi put zabilježeno 1389., više od tisuću godina nakon Januarijeve mučeničke smrti, prenosi 24sata.hr.

“Katedrala u Napulju već je stoljećima svakoga 19. rujna, na dan mučeničke smrti sv. Januarija, dupkom ispunjena vjernicima. Uvijek se ponavlja isto: tijekom jutarnje mise kardinal predvodi procesiju do kapele, uzima relikvijar s krvlju mučenika i nosi ga do glavnoga oltara svetišta.

Započinje pobožnost tijekom koje se događa nešto iznimno. Dolazi do likvefakcije krvi: zgrušana krv mijenja stanje i postaje tekuća. Pretvarajući se u tekućinu mijenja svoj obujam i boju – iz tamnocrvene prelazi u žarkocrvenu. Vrijeme prelaska iz čvrstoga u tekuće stanje varira svake godine. Nekada se to dogodi u jednomu trenutku, nekada traje nekoliko minuta, a nekada i nekoliko sati. Isto je i s obratnim procesom, odnosno zgrušavanjem”, piše Górny.

U knjizi ''Dokazi nadnaravnog'' poljski publicist Grzegorz Górny piše i kako je ampulu istraživalo nekoliko znanstvenih timova, ali nisu uspjeli dati pojašnjenje tog fenomena, osim što su utvrdili kako se u posudicama doista nalazi – krv.

Skeptici tvrde da čudo uopće ne postoji, nego da krv postaje tekuća zbog promjene čvrstoće tvari uslijed pomicanja posude.

Kopirati
Drag cursor here to close