bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
backNazad na info vodič
obrazovanje
Projekt koji traje: BiH i Turska zajedno za budućnost djece bez roditelja

U suradnji Muftijstva sarajevskog i Istanbulskog muftijstva, uz koordinaciju Ureda za vjerska pitanja Ambasade Turske u Bosni i Hercegovini, pokrenut je plemenit projekt redovitog mjesečnog stipendiranja djece bez roditelja (jetima) na području sarajevskog muftiluka.

Početak projekta obilježen je iftarom za jetime, održanim u Medresi ''Osman-ef. Redžović'' u Visokom.

Iftaru su prisustvovali savjetnik za vjerske poslove Ambasade Turske u Sarajevu Mustafa Guvenc, koordinator za podršku jetimima iz Istanbulskog muftijstva Abdulhalik Selmanoglu, rukovodilac Službe za vjerske poslove i obrazovanje Muftijstva sarajevskog Samed-ef. Omerdić, pomoćnica direktorice Medrese Amela Numanagić te koordinatorice za društvenu brigu, brak i obitelj Muftijstva sarajevskog.

Nakon iftara, u amfiteatru medrese organiziran je prigodan program tijekom kojeg su djeci uručene stipendije i poklon-paketići.

Abdulhalik Selmanoglu istaknuo je da Istanbulsko muftijstvo još od 2019. godine provodi projekte podrške djeci bez roditelja, a ove godine program je proširen i na zemlje Balkana.

''Kao što znamo, mi smo ummet poslanika Muhammeda, a. s., koji je i sam bio jetim i koji nam je preporučio da brinemo o jetimima. Danas na svijetu, nažalost, imamo više od 200 milijuna jetima, a veoma malo ili nedovoljno se brinemo za te pripadnike ummeta. Nadamo se da ćemo u skorije vrijeme imati više mogućnosti da dođemo do što većeg broja jetima kako bismo im pružili ruku podrške'', poručio je Selmanoglu.

Samed-ef. Omerdić također je naglasio važnost pažnje i podrške koju društvo duguje jetimima, istaknuvši kako je ummet koji bi trebao brinuti o djeci bez roditelja – sam postao jetim.

Posebno je istaknuo značaj mjeseca ramazana, pozvavši sve da se zapitaju jesu li tijekom svetog mjeseca pomilovali barem jedno dijete bez roditelja i pružili mu podršku.

''Ovaj projekt, koji realiziramo s Istanbulskim muftijstvom, nije vremenski ograničen i sigurno će trajati. Nadamo se da će ova djeca biti kefaret za naše propuste i grijehe koje smo možda nesvjesno učinili'', zaključio je Omerdić.