bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
backNazad na info vodič
kultura
Projekat AZIMUT Petra Bilbije

U Koncertnoj dvorani Banskog dvora 28. februara (srijeda) 2024. godine u 20.00 časova PETAR BILBIJA predstaviće autorski projekat AZIMUT  - elektronika uživo za 3D zvuk i video.

Ovaj događaj organizuje se u saradnji sa udruženjem "FLUKS LAB". Objavještavamo vas da su besplatne pozivnice za predstavljanje autorskog projekta PETARA BILBIJE - PODIJELjENjE Zbog velikog interesovanja i ograničenog broja mjesta, Banski dvor će u saradnji sa udruženjem FLUKS LAB omogućiti da se u toku ovogodišnje programske sezone AZIMUT još jednom nađe pred banjalučkom publikom. Javnost će o narednom terminu biti blagovremeno obavještena.

Projekat AZIMUT Petra Bilbije predstavlja istraživanje na polju prostorne postavke muzike i dizajna zvuka.

U posebno formiranoj scenskoj postavci, sa kružnim auditorijumom i radijalno postavljenim ozvučenjem koje omogućava da se zvuk prostire i osjeća u tri dimenzije, ovaj koncert prati i video rad postavljen na dva ekrana na suprotnim stranama sale.

AZIMUT (u svom originalnom značenju - pravac, definisan uglom u sfernom koordinatnom sistemu) u ovom slučaju predstavlja ključni princip i koncept rada. U postavci u kojoj zvuk ka slušaocu dolazi iz svih pravaca, koncepcija muzičke kompozicije je potpuno drugačija nego uobičajeno, kada zvuk stiže frontalno, sa stereo sistema.

Ovdje se radi o modularnoj kompoziciji, gdje se muzički elementi (melodije, ritmovi, harmonije itd.) tretiraju kao gradivni blokovi, koji se pokreću u prostoru i u improvizatorskom izvođenju sačinjavaju kompozicije koje svakom slušaocu, u odnosu na njegov položaj (azimut) u auditorijumu, zvuče drugačije.

Tema azimuta može se posmatrati kroz više aspekata ovog rada: kroz naglasak na prostorni doživljaj zvuka, kroz pojedinačne kompozicije gdje svaka ima drugačiji karakter (zauzima drugačiji pravac), kroz stanovište i položaj slušaoca, kroz improvizatorski proces izvođenja itd. Sve ovo prati i vizuelni dio rada koji se takođe uklapa u modularni pristup, a sastoji se od apstraktne animacije sastavljene od posebnih elemenata, koja paralelno prati zvuk i svojim kombinovanjem upotpunjuje zvučnu sliku koja se stvara uživo.

Muzika nastaje u spoju elektronskog zvuka i ljudske, organske, kontrole i upravljanja, gdje je kroz improvizaciju posebno naglašena neizvjesnost i jedinstvenost trenutka stvaranja.