Bez Bloka 7 Federacija će ostati bez struje?

Kakva je energetska slika Bosne i Hercegovine, točnije Federacije BiH u svjetlu termoelektrana, najbolje pokazuje podatak da je u ovom trenutku odnos proizvodnje električne energije iz uglja u odnosu na obnovljive izvore energije 82 na prema 18 posto
Gospodarstvo / Ulaganja | 25. 12. 2023. u 15:55 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Odluka da se ne gradi Blok 7 Termoelektrane Tuzla je isključivo politička, a posljedica te odluke bit će drastičan pad proizvodnje električne energije i uvoz po tržišnim cijenama, jer obnovljivi izvori energije u Federaciji BiH ne mogu zamijeniti termoelektrane.

To tvrdi stručnjak za energetiku Amer Jerlagić, piše Biznis.info.

''Sa starim dotrajalim blokovima, ako se ništa ne bi desilo i kada se oni ugase za šest ili sedam godina jer se ne mogu rekonstruirati, mi ćemo se dekarbonizirati prije Njemačke i Poljske i 2030. godine bit ćemo karbonski neutralni. Tada će ‘Elektroprivreda BiH’ biti u situaciji da će ostati bez ogromne količine energije, a onda nam ostaje da uvozimo struju jer obnovljivi izvori ne mogu tako lako nadoknaditi ono što proizvedu termoelektrane'', rekao je Jerlagić za Nezavisne novine.

Kakva je energetska slika Bosne i Hercegovine, točnije Federacije BiH u svjetlu termoelektrana, najbolje pokazuje podatak da je u ovom trenutku odnos proizvodnje električne energije iz uglja u odnosu na obnovljive izvore energije 82 na prema 18 posto.

Osim Jerlagića, i brojni drugi stručnjaci istakli su da u ovom trenutku ne postoji ni teoretska šansa da se proizvodnja električne energije iz termoelektrana nadomjesti iz obnovljivih izvora energije. Ipak, i pored toga, Nermim Nikšić, premijer Federacije BiH, nedavno je rekao: ''Potpuno je jasno da od Bloka 7 neće biti ništa, ali ćemo uraditi sve što je moguće da ostale blokove dovedemo u funkciju te da 2030, odnosno 2050. godinu dočekamo spremni''.

Ovu izjavu Jerlagić ocjenjuje kao političku u duhu globalnih kretanja, istovremeno naglašavajući da se preko noći ne mogu ugasiti termoblokovi te da “licemjerna Europa” prvo treba da riješi Poljsku i Rumuniju, pa tek onda Bosnu i Hercegovinu.

''Poljska ima 90 posto proizvodnje električne energije na ugalj, pa kada Europa riješi Poljsku, neka rješava i Bosnu i Hercegovinu, a ne da se mi sami utrkujemo i da mi sebi postavljamo ciljeve kad ćemo mi to nešto ugasiti. To je žalosno'', rekao je Jerlagić, dodajući da mu nije jasno zbog čega srljamo da se dodvorimo bilo kome i da kažemo da nema ništa od Bloka 7 i da je njegovo stručno mišljenje, ali i esnafa, da će bez Bloka 7 Federacija BiH postati zavisna od uvoza električne energije.

Inače, Federacija BiH u ovom trenutku ima ugalj za Blok 7, koji je ekološki, daleko prihvatljiviji nego stari blokovi. Recimo, čak 48 puta manja je emisija ugljen-dioksida nego iz starih termoblokova. Za rad Bloka 7 potrebno je i 30 posto manje uglja nego što je sada slučaj itd.

Podsjećanja radi, Blok 7 trebalo bi da bude zamjena za blokove 3, 4 i 5 Termoelektrane Tuzla. Taj objekt trebalo je da gradi konzorcij kineskih kompanija “China Gezhouba Company” i “China Energy Engineering Group Guangdong Electric Power Desing Institute”.

Projekt je trebalo da se financira kreditom kineske EXIM banke u iznosu od 1,5 milijardi maraka, međutim ovom projektu oštro su se usprotivili iz Europske unije i to zbog toga što je državna garancija za ovaj projekta okarakterizirana kao nedozvoljena državna pomoć.

Ipak, razloge za protivljenje treba tražiti u politici jer je prije svega za EU i Ameriku neprihvatljivo da to gradi Kina, kao što im u političkom i geostrateškom smislu nije u interesu energetska nezovisnost FBiH.

Za realizaciju ovog projekta već je potrošeno oko 300 milijuna KM, a problem zbog kojeg danas sve stoji je povlačenje američke kompanije “General Electric” iz tog projekta uz obrazloženje da neće da sudjeluju u projektima zasnovanim na uglju.

S obzirom na to da je ova američka kompanija trebalo da nabavi ključnu opremu kao što su kotao, turbina i generator, sve je zaustavljeno. Ako se ostane pri stavu da se Blok 7 ne gradi, može se očekivati međunarodni arbitražni spor.

Kopirati
Drag cursor here to close