Zabrinuti za biznise
Poslodavci objavili što očekuju od Vlade nakon odluke o povećanju minimalca i dali rokove
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Odmah nakon usvajanja Odluke o iznosu najniže plaće za 2025. godinu, Udruženje poslodavaca u FBiH reagiralo je prema Ekonomsko-socijalnom vijeću FBiH s ciljem donošenja seta mjera za ublažavanje negativnih posljedica ove odluke, a prije svega očuvanja radnih mjesta radnika u realnom sektoru, a time i svojih biznisa, priopćeno je.
Predstavnici Vlade FBiH i sindikata, prihvatili su prijedlog poslodavaca da se razmotre mjere za ublažavanje negativnih posljedica Odluke, nakon čega su održane dvije sjednice Ekonomsko-socijalnog vijeća.
U skladu sa zaključcima sa sjednica ESV-a, Vlada FBiH je preuzela obavezu izrade uredbi kojima bi se, do donošenja trajnih sustavnih rješenja, smanjio pritisak na gospodarstvo, odnosno ublažilo opterećenje poslodavaca po osnovu dodatno naraslih plaća i posebno obaveza na ime bruto plaće radnika.
Udruženje poslodavaca u FBiH, uvažavajući pismene i druge iskazane interese i sugestije poslodavaca, komora, granskih i lokalnih udruženja poslodavca, akademske zajednice i asocijacija, usuglašavalo je stavove socijalnih partnera insistirajući na proširenju proračuna, ali i delegiranju prioriteta i kriterija s ciljem zaštite i održivosti kompanija i obrta.
''Vlada trenutno finalizira dvije uredbe - jednu koja se odnosi na refundaciju dijela doprinosa između ranije minimalne plaće od 619 KM i novoutvrđene od 1000 KM, i drugu koja omogućava isplatu pomoći radnicima za plaće iznad 1.000 KM. U proteklom razdoblju, Upravni odbor UPFBiH održao je pet vanrednih sjednica, praktično neprekidno zasjedajući i tražeći najbolja rješenja. Rad se nastavlja i tijekom vikenda, svjesni da su hitne interventne mjere neophodne kako bi se izbjegle ozbiljne posljedice po radna mjesta i gospodarstvo'', navode iz ovog udruženja.
Poslodavci i dalje izražavaju zabrinutost donesenom Odlukom, čiji teret snose svi poslodavci – mali, srednji, veliki, izvoznici, obrtnici i drugi, jer je, kažu ''jasno da nije lako pronaći pravedna i održiva rješenja u ovim okolnostima''.
''Tražimo od vlasti dodatnu fleksibilnost i puno razumijevanje, jer nijedan segment gospodarstva nije pošteđen posljedica donesene i važeće Odluke. Vlada mora prepoznati hitnost situacije i pronaći dodatne resurse i mehanizme kako bi zaštitila i poslodavce i radnike – čak i prije donošenja trajnih sustavnih rješenja'', dodaje se.
Poslodavci pored privremenih i prelaznih rješenja, posebno inzistiraju na svom višegodišnjem zahtijevu za smanjenje enormnih opterećenja poslovanja, a u konkretnom slučaju i ispunjenju danih najava predstavnika vlasti o stupanju na snagu Zakona o fiskalizaciji transakcija u FBiH od 1. srpnja 2025. godine, i donošenje fiskalnih propisa najkasnije do 1.9.2025. godine s punom primjenom od 1. siječnja 2026. godine, čime će se omogućiti plaćanje doprinosa po stopi od 28,5%.
''I tada, ovo će biti samo dio očekivanih mjera i sustavnih rješenja koja poslodavci u Federaciji zahtjevaju od vlasti. Druge se odnose i na ukidanje ili smanjivanje parafiskalnih opterećenja, izmjene sustava zdravstvenog osiguranja radnika, rješavanje izvoznih prepreka, eliminiranje nelojalne konkurencije kroz postojanje sivog tržišta u gotovo svim granama gospodarstva, uređenje tržišta rada i brojna druga pitanja. Očekujemo da Vlada hitno pristupi realizaciji ovih mjera kako bi se osigurala stabilnost poslovnog okruženja i spriječile negativne posljedice po gospodarstvo'', navodi se u priopćenju ove udruge.