Navike

Svaki četvrti građanin BiH redovno koristi beskontaktne kartice

Većina ističe da su glavne prednosti upotrebe beskontaktnih kartica – brzina, jednostavnost rukovanja i praktičnost.
Gospodarstvo / Novac | 16. 07. 2020. u 11:59 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Bosna i Hercegovina u odnosu na regiju bilježi vrlo dobre rezultate kada je riječ o beskontaknim transakcijama. Ukupna upotreba ovog načina plaćanja Visa karticama porasla je za skoro 162 posto u odnosu na ožujak prošle godine.

Ovim promjenama doprinijela je i COVID-19 kriza koja ne jenjava i usmjerava ljude da zbog brige o zdravlju iz korijena mijenjaju svoje navike. Potrošači, bez obzira na to što kupuju, prelaze na trgovinu koja je prvenstveno digitalne prirode.

Oko dvije trećine građana spremno je da plaćanja obavlja na ovaj način, jer im to donosi brojne pogodnosti, pokazali su rezultati regionalnog istraživanja kompanije Visa u okviru kampanje „U korak s digitalnom budućnošću“. 

Većina ističe da su glavne prednosti upotrebe beskontaktnih kartica – brzina, jednostavnost rukovanja i praktičnost.

Visa istraživanje je pokazalo i to da svaki četvrti građanin Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore danas redovno koristi beskontaktne kartice, s tim da je lider u regiji po upotrebi beskontaktne tehnologije Sjeverna Makedonija.

U ovoj zemlji čak 68 posto ispitanika koristi ovu metodu prilikom plaćanja. Albanija, sa druge strane, bilježi najnižu upotrebu – tek jedan od 10 potrošača plaća na ovaj način, ali su oni motivirani da se bolje upoznaju s ovom tehnologijom i koriste njene prednosti.

Prema riječima Vladimira Đorđevića, generalnog direktora kompanije Visa za Jugoistočnu Europu, pandemija COVID-19 promijenila je potrošačke navike građana i uticala na prihvaćanje novih tehnologija prilikom plaćanja.

''Istraživanje koje smo uradili u regiji prije više od mjesec dana potvrdilo nam je da potrošači u Bosni i Hercegovini usvajaju inovativne metode plaćanja i da beskontaktno postaje novi standard. Vrijeme je svima dragocjeno, navike smo morali promijeniti zbog prisutnosti virusa, a trgovci kontinuirano traže načine da unaprijede iskustvo plaćanja'', ističe Đorđević i napominje da su ovakva istraživanja navika potrošača za kompaniju kao što je Visa dragocjena i da se nastavlja rad na ubrzanju prihvaćanja beskontaktnog plaćanja.

Prema istraživanju, svaki osmi potrošač u Bosni i Hercegovini koristi mobilni telefon za beskontaktna plaćanja, dok je 59 posto upoznato s opcijom mobilnog novčanika. Oko 43 posto korisnika je izrazilo želju da plaća aplikacijama na mobilnim telefonima u budućnosti.

Kopirati
Drag cursor here to close