Sve je online

Brze pošte profitirale tijekom korone

Za razliku od drugih djelatnosti, gdje je došlo do smanjenja obujma posla zbog pandemije, u kompanijama koje se bave dostavom paketa obujam posla se blago povećao
Gospodarstvo / Novac | 09. 07. 2020. u 08:09 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Za razliku od mnogih kompanija koje su imale smanjen obujam posla zbog pandemije virusa korona, brze pošte širom BiH bilježe povećanje, prvenstveno zbog povećane online prodaje.

U "Poštama Srpske" kažu da je primjetno povećanje broja pošiljaka iz online prodaje, tako da je pandemija u ovom segmentu pozitivno utjecala, prije svega kroz povećanje broja ekspres pošiljaka.

"Kao i u normalnim okolnostima i dalje je najviše običnih pošiljaka, uz rast ekspres pošiljaka. Tijekom pandemije zabilježen je pad obima preporučenih pošiljaka zbog toga što mnoga pravna lica nisu radila. Obične pošiljke su ostale na približno istom nivou, dok je za ekspres pošiljke nastavljen trend rasta, jer su se mnogi korisnici preorijentirali na online prodaju", kažu u "Poštama Srpske".

Bez kontakta

Dodaju da, što se tiče mjera zaštite, uručenje pošiljaka osobama pod zdravstvenim nadzorom vrši se bez fizičkog kontakta i uzimanja potpisa primaoca, dok su tijekom pandemije i određene kategorije drugih pošiljaka uručivane bez fizičkog kontakta i potpisa primatelja, pišu Nezavisne novine.

"Posljedice pandemije korona virusa vjerojatno su na našem području samo ubrzale proces prelaska s offline na online kupovinu, što je rezultiralo povećanjem broja pošiljaka brze pošte s uslugom plaćanje pouzećem", pojašnjavaju u "Poštama Srpske".

U kompaniji "EuroExpress brza pošta" ističu da je pandemija korona virusa povećala online prodaju, kao i distribuciju robe putem brze pošte.

"U svjetlu pojave pandemije korona virusa mnogim pravnim subjektima onemogućen je standardni način prodaje, a brze pošte su mnogim kompanijama pružile podršku i efikasan način da nastave sigurno i transparentno poslovanje", kažu u "EuroExpress brzoj pošti".

Profitabilniji način prodaje

Kako pojašnjavaju u ovoj brzoj pošti, sve popularniji online kanal prodaje probudio je svijest gospodarstvenicima koji su odlučili da se prilagode novonastalim tržišnim okolnostima i svoje poslovanje u budućnosti preorijentiraju na ovaj zasad najprofitabilniji način prodaje za mnogu robu.

Edin Emšo, direktor DHL-a za BiH, ističe da, kada je riječ o pošiljkama u uvozu BiH, vidljivo je da je za razliku od ranijeg razdoblja prije pandemije sada veći broj pošiljaka koje idu prema fizičkim osobama u BiH.
"Povećan je broj pošiljki iz raznih trgovina iz cijelog svijeta k fizičkim osobama u BiH. Kada govorimo o tim pošiljkama, rekao bih da je promet povećan od 30 do 35 posto u odnosu na ranije razdoblje", rekao je Emšo i pojasnio da je tu riječ uglavnom o pošiljkama koje pristižu iz inostranstva u BiH, jer oni kao međunarodna kompanija nisu mnogo orijentirani na dostave u unutrašnjosti BiH.

Naglasio je da su pošiljke bile razne, te da je uglavnom riječ o internet trgovinama širom svijeta, iz kojih su naši ljudi kupovali sve i svašta, od odjeće do tehnike.

On je rekao da se, za razliku od drugih djelatnosti, gdje je došlo do smanjenja obujma posla zbog pandemije, u kompanijama koje se bave dostavom paketa obujam posla blago povećao. Dodao je da su, po prvim informacijama što se događa u svijetu, oni već tada poduzeli određene mjere, gdje su u prvom redu vodili računa o zdravlju svojih zaposlenih i klijenata, a to čine i danas.

Kopirati
Drag cursor here to close