Dug i mukotrpan put

Begić: Došli smo do izjednačavanja prava ratnih vojnih invalida HVO-a u Hrvatskoj

Vlada RH u saborsku proceduru uputila je Prijedlog zakona o izmjenu i dopunu Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji.
Gospodarstvo / Novac | 30. 11. 2023. u 15:06 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Upornost ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda i opredijeljenost Vlade Republike Hrvatske na čelu s predsjednikom Andrejem Plenkovićem je krunisana današnjom Odlukom Vlade RH da u saborsku proceduru uputi Prijedlog zakona o izmjenu i dopunu Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, kaže voditelj Odjela za branitelje pri Glavnom vijeću Hrvatskog narodnog sabora BiH, Mladen Begić.

Dodaje da samo po sebi to i nije neka novost. Međutim uzevši u obzir činjenicu da se pored promjena koje se odnose na poboljšanje materijalnih i radnih prava te poboljšanja skrbi za branitelje starije dobi izmjene odnose i na pripadnike HVO i to na kategorije branitelja s oboljenjima i povredama s procentom tjelesnog oštećenja organizma manjom od 80% koji do sada nisu bili obuhvaćeni zakonom i nije im bilo omogućeno konzumiranje bilo kakvih prava u RH, smatra ovo prvorazrednom informacijom koja će zasigurno obradovati sve branitelje HVO.

Kraj puta

Kako ističe, ovom izmjenom smo došli do kraja dugog i mukotrpnog puta izjednačavanja prava ratnih vojnih invalida pripadnika HVO u RH.

''U proteklih dvadesetak godina smo kontinuirano iznosili potrebu da se izvrši ovakva izmjena zakona. Međutim, nije u svim periodima vladavine u RH postojalo isto raspoloženje za priznavanje prava braniteljima HVO'', ističe on podsjećajući na povijest ostvarivanja prava pripadnika HVO-a.

Paralelno s trajanjem ratnih sukoba u BiH i RH, ističe Begić, zahvaljujući punom razumijevanje predsjednika Franje Tuđmana i ministra obrane Gojka Šuška uspostavljena je skrb u RH i za pripadnike HVO i to za sve obitelji poginulih branitelja i za invalide s postotkom invalidnosti iznad 60%. Prava su se uglavnom odnosila na obiteljske i osobne mirovine te invalidnine za 100% invalide prve skupine.

''U Federaciji BiH, zahvaljujući pomoći RH i primjeni propisa HRHB, stanje skrbi je bilo zadovoljavajuće, jer su skrb u povećanom iznosu koristile kategorije ispod 60% invalidnosti koji nisu bili zbrinuti u RH. Prestankom primjene propisa HZ HB i prelaskom na jedinstveni sustav skrbi u FBiH položaj hrvatskog branitelja postaje težak i neizvjestan'', naglašava Begić.

HDZ RH je to, podsjeća on, prepoznao i pristupilo se izradi međunarodnog ugovora kako bi se ublažio težak i ponižavajući status hrvatskog branitelja u BiH. Stupanjem na snagu  Ugovora između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine o suradnji na području prava stradalnika rata u BiH koji su bili pripadnici HVO-a i članova njihovih obitelji prava stradalnika HVO su proširena na sve ranjene i zatočene branitelje te na obitelji poginulih branitelja koji iz bilo kojih razloga nisu pravo ostvarili ranije.

Negativan odnos prema braniteljima

''Međutim smjenom vlasti u RH i dolaskom SDP-a uspostavlja se maksimalno negativan odnos prema našim braniteljima  i status branitelj HVO u RH je iz okvira zakona sveden u okvire dobre volje. Kako bismo promijenili negativan kurs RH prema pripadnicima HVO , Hrvatski narodni sabor BiH 2015. godine je formirao Radnu skupinu koja  je aktivno sudjelovala u razgovorima i pregovorima s predstavnicima Vlade RH o položaju branitelja HVO-a u RH. U samom početku ti pregovori nisu bili u duhu dobrih namjera. Ništa nismo uspjeli dogovoriti, a kamoli konkretizirati sve do imenovanja Tome Medveda za ministra hrvatskih branitelja. Dolaskom ministra Medveda na čelo Ministarstva počeli su konstruktivni razgovori bez bilo kakvih predrasuda. Zaboravljeni su šatori u Savskoj i bezbroj pojedinačnih skupina i interesa. Ni tada nismo uspjeli riješiti sve niti današnji ogroman rezultat truda gospodina Medveda nije kraj našim nastojanjima da se poboljša položaj pripadnika HVO, posebice u oblasti zdravstvene skrbi. Uopće ne dvojimo da ćemo tijekom narednih razgovora naći optimalno rješenje i za taj problem jer smo svi svjesni da je starenje braniteljske populacije, porast njihovih zdravstvenih problema i smrtnosti te samačka domaćinstva u kojima se nema tko brinuti o njima najveći izazovi s kojima se susreće Ministarstvo'', navodi Begić.

Napominje da su okolnosti u kojima su vršene izmjene zakona bile vrlo složene. Pored činjenice da usuglašavanje zakona podrazumijeva interesorna usuglašavanja više ministarstava bio je izraženi pritisak suđenja hrvatskim braniteljima u Haagu.

''I pored navedenih otežavajućih okolnosti dogovoreno je poglavlje IX Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, a kasnijim izmjenama Zakona dodatno smo popravili položaj branitelja HVO-a, a posljednje izmjene kruna su našeg nastojanja da svi ratni vojni invalidi HVO-a budu u mogućnosti podnijeti zahtjev za ostvarivanje prava bez obzira na uzrok stradavanja i to će se ovim posljednjim izmjenama konačno realizirati. Ovom prigodom se u ime voditelja Odjela HNS BIH za branitelje želim zahvaliti svima koji su na bilo koji način sudjelovali u ovim plemenitim aktivnostima za dobrobit naših branitelja i našega naroda, a posebno se želim zahvaliti ministru hrvatskih branitelja Tomi Medvedu i Vladi Republike Hrvatske na čelu sa predsjednikom Andrejem Plenkovićem'', poručuje voditelj Odjela za branitelje pri Glavnom vijeću Hrvatskog narodnog sabora BiH, Mladen Begić.

Kopirati
Drag cursor here to close