program

Mostarski teatri sa koprodukcijama na svjetskim destinacijama

Kultura / Flash | 22. 11. 2016. u 13:31 K.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Kraj mjeseca u znaku je gostovanja koprodukcijskih predstava: predstava “Ajmo na fuka”, prva koprodukcijska predstava Narodnog pozorišta Mostar i Hrvatskog narodnog kazališta Mostar, upravo se vratila u Mostar s gostovanja u Beču i Zagrebu, dok predstava “Mrtve ribe plivaju na leđima”, koprodukcija Hrvatskog narodnog kazališta, Narodnog pozorišta Mostar i Bosanskog narodnog pozorišta Zenica, odlazi na gostovanja u Tuzlu i Brčko, i to na festivale u natjecateljskom programu.

Predstava “Ajmo na fuka” Dragana Komadine, u kojoj igraju Saša Oručević i Robert Pehar, gostovala je u Beču i Zagrebu od 18. do 20.11., a tim je povodom danas u HNK Mostar održana konferencija za novinare. Ansambl predstave je ovim gostovanjima prezadovoljan, a posebno reakcijama publike – iako je predstava izvedena u Austriji s titlovima (s prijevodom), izazvala je ogroman interes javnosti, a posebno su dirljive bile reakcije publike, koja se još dugo nakon završetka predstave zadržala u razgovoru s ansamblom predstave. “Ajmo na fuka” izvedena je u Beču na sceni Volkstheatre/Margaretten, drugog najstarijeg teatra u Austriji (izgrađen 1889. godine), u okviru Festivala “BH Kulturische november”. Obje izvedbe u Beču, 18. i 19.11. bile su pune, a publika je nakon prve izvedbe mostarske glumce sedam puta vraćala na bis. Nakon toga je “Ajmo na fuka” 20.11. izvedena na maloj sceni HNK u Zagrebu.

“Za nas su to iznimno značajna gostovanja, a dojmovi se još nisu ni slegli. Ovo je za nas zaista veliki iskorak, prije svega u značaju institucija koje su nas pozvale da gostujemo na njihovim pozornicama. Ono što nas je oduševilo na izvedbama u Beču jesu reakcije publike, koje dokazuju da ova predstava uspješno komunicira s publikom izvan našeg balkanskog, bh. konteksta. Ono što smo na početku stidljivo željeli, sada smo doživjeli potvrdu toga: što smo konkretniji, što smo autentičniji, to smo razumljiviji cijelom svijetu. Ono što nas je fasciniralo jesu ljudi koji su ostajali poslije predstave i postavljali nam pitanja”, rekao je Komadina.

Predstava je u Zagrebu izvedena 36. put u godinu i pol dana od premijere. Za predstavu “Mrtve ribe plivaju na leđima”, koprodukcija HNK Mostar, Narodnog pozorišta Mostar i BNP-a Zenica, po istoimenoj knjizi Josipa Mlakića i u režiji Tanje Miletić Oručević, gostovanje je najavljeno je i u Beču jer su ih, kaže Komadina, pitali hoće li suradnja dva mostarska teatra i završiti na predstavi “Ajmo na fuka”. Predstava “Mrtve ribe plivaju na leđima” nastavak je suradnje i proširenje koprodukcije dva teatra iz Mostara, ovoga puta sa BNP-om Zenica. Predstava igra na dva festivala u BiH, na oba se izvodi u sklopu natjecateljskog programa. Predstava koja je okupila 17 glumaca u natjecateljskom je programu prvog Festivala europskog teatra u Tuzli. Bit će izvedena u srijedu, 23.11. u Narodnom pozorištu Tuzla. Svečana dodjela nagrada je u četvrtak, 24. 11. Upravo tog dana, ista predstava će biti izvedena u natjecateljskom programu 33. Susreta pozorišta/kazališta BiH u Brčkom. U konkurenciji je devet predstava, a Susreti završavaju 25. 11.

Almir Mujkanović, direktor Narodnog pozorišta Mostar, o tome koliko su značajna ova gostovanja i važnost suradnje, kaže: “ Biti pozvan i imati tu čast predstavljati Mostar ali i državu Bosnu i Hercegovinu u eminentnim europskim teatrima kao što su

Volkstheatre iz Beča i HNK Zagreb, osim što je potvrda kvalitete rada naše kuće i kolega iz HNK Mostar; stvara i dodatnu obvezu da se i u budućem radu držimo visokih umjetničkih i profesionalnih standarda koje su postavili naši prethodnici počevši od prvog direktora NP Mostar Safeta Pašalića pa do danas. Mi ne krijemo činjenicu da smo izuzetno ponosni što, unatoč skromnim tehničkim i financijskim kapacitetima ali zahvaljujući ljudima koji žive za ovu kuću, stojimo uz bok svojim kolegama iz drugih regionalnih nacionalnih teatara. Kada kažem nacionalnih, mislim na teatre od značaja za cijelu državu. U tom kontekstu, mislim da imamo pravo tražiti uvjete rada kao što to imaju naše kolege iz drugih regionalnih privrednih i kulturnih centara od Sarajeva, Splita, Podgorice i drugih''.

Ivan Vukoja, ravnatelj HNK Mostar, kaže: “Iz pozicije Hrvatskog narodnog kazališta Mostar, ja sam odmah, kad sam došao ovdje, rekao da je zapravo program kazališta sadržan u njegovom imenu: da je to i hrvatsko i narodno, da je to kazalište koje je u Mostaru, a onda da je cilj svega toga, da bi to sve imalo smisla i opravdanja, da to u prvom redu mora biti dobro kazalište. Da bi bilo dobro kazalište, mora usvojiti estetske i kazališne kriterije, koji su recentni u kazališnom svijetu, na europskoj i svjetskoj razini. To je točka s koje polazimo, a cilj kojem smo usmjereni je da to bude stvarno europsko kazalište, da bude suvremeno, recentno i u odabiru tema, komada, i pristupa i kazališnoj estetici i kazališnoj produkciji. Svakom predstavom se trudimo raditi određeni iskorak u odnosu na ono u čemu smo bili do tada'', kaže Vukoja.

Kopirati
Drag cursor here to close