vlada federacije

Usvojen set antikoruptivnih zakona

Vijesti / Flash | 02. 04. 2014. u 10:59 Berislav JURIČ

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Federalna vlada danas je utvrdila i u parlamentarnu proceduru uputila po hitnom postupku Prijedlog zakona o oduzimanju nezakonito stečene imovine kaznenim djelom.

Osnovni cilj donošenja ovog zakona je da na sveobuhvatan, prezican i jednostavan način uredi pravila postupka unutar kojeg će biti moguće efikasno otkriti, osigurati i, po potrebi, privremeno oduzeti (do donošenja odluke Suda o trajnom oduzimanju) imovinsku koristi proisteklu iz zakonom zabranjenih i kažnjivih radnji koje imaju obilježja kaznenog djela.

Poseban cilj Zakona je da se uspostava efikasnih mehanizmama za upravljanje imovinom koja je, na osnovu ovog i drugih zakonâ u Federaciji BiH, privremeno ili trajno oduzeta. Kako se kaže u Prijedlogu i novog zakona, nitko ne može zadržati imovinsku korist pribavljenu kaznenim djelom, a sva imovina koja je trajno oduzeta postaje vlasništvo FBiH.

Prema ovom zakonu postupa se na osnovu prijedloga tužitelja, a u slučaju da tužitelj u postupku ne podnese prijedlog za oduzimanje imovinske koristi, sud će po službenoj dužnosti donijeti takvu odluku. Posebni postupak za oduzimanje imovinske koristi vodi se kada postoji osnovana sumnja da je učinjenjem kaznenog djela pribavljena imovinska korist, a nisu ispunjeni uvjeti za vođenje kaznenog postupka zbog smrti ili bjekstva osumnjičenog ili optuženog, a prijeti opasnost od nastupanja zastare kaznenog gonjenja.

Prijedlog tužitelja za pokretanje posebnog postupka može biti podnesen do isteka roka zastare pokretanja kaznenog postupka, propisanog odredbama Kaznenog zakona. Zastara podnošenja prijedoga i vođenja postupka ne može nastupiti prije isteka roka od pet godina, računajući od dana počinjenja djela.

Ukoliko je potrebno za sveobuhvatno utvrđivanje stvarnog porijekla, vrijednosti i strukture imovinske koristi za koju postoje osnovi sumnje da je pribavljena kaznenim djelom, nadležni tužitelj može izdati naredbu za provođenje financijske istrage. Svi organi vlasti i institucije u, posebno organi unutarnjih poslova u županijama i Federalno ministarstvo unutarnjih poslova, Financijska policija FBiH, Porezna uprava FBiH, Komisija za vrijednosne papire FBiH i Registar vrijednosnih papira u FBiH će, u okviru svojih nadležnosti, postupati u skladu sa nalozima tužitelja koji je donio naredbu o provođenju financijske istrage.

Imovinsku korist pribavljenju kaznenim djelom utvrđuje sud presudom kojom je optuženi oglašen krivim. Sud će presudom oduzeti i imovinsku korist pribavljenu kaznenim djelom za koju tužitelj pruži dovoljno dokaza da se opravdano vjeruje da je pribavljena izvršenjem kaznenog djela, a počinitelj nije pružio dokaze da je korist pribavljena zakonito.

U cilju obavljanja poslova i provođenja mjera predviđenih ovim zakonom, osniva se Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom. Njeno sjedište je u Sarajevu, a može imati i posebne organizacijske jedinice izvan sjedišta.

Agencija je, uz ostalo, nadležna za upravljanje privremeno oduzetom i oduzetom imovinom po odredbama ovog i drugih zakona, analizu u području oduzimanja imovinske koristi pribavljene kaznenim djelom i stručnu edukaciju iz područja financijskih istraga i oduzimanja imovinske koristi pribavljene kaznenim djelom. Ona nema operativne nadležnosti za provođenje financijskih istraga i oduzimanje imovinske koristi pribavljene kaznenim djelom.

Prodaja imovine kojom upravlja i raspolaže Agencija vrši se javnim nadmetanjem koje se objavljuje u 'Službenim novinama FBiH' i u najmanje dva dnevna lista koja se distribuiraju na cijelom području BiH. U slučaju da imovina ne bude prodana nakon jednog javnog nadmetanja, prodaja se može izvršiti na drugom javnom nadmetanju, ali za cijenu koja ne može biti niža od 50 posto procijenjene vrijednosti.

Ukoliko u roku od godinu dana imovina ne bude prodana, može biti poklonjena ili uništena, o čemu odluku donosi Vlada FBiH na prijedlog direktora Agencije. Novčana sredstva dobijena prodajom, Agencija drži na posebnom računu do konačne sudske odluke o njenom porijeklu. Ova novčana sredstva mogu se oročavati, isključivo kod banaka u većinskom vlasništvu FBiH, a prihod od kamate pripada Agenciji, navedeno je iz Ureda za informiranje Vlade FBiH.

Iako se spomenuti set zakona spominjao kao nešto što bi jedino moglo biti pozitivno u izvješću EU o Bosni i Hercegovini i kao početak stvarne borbe protiv korupcije, ni njegovo usvajanje nije prošlo bez političkih prepucavanja.

Tako se SDP-u, predlagaču ovog zakona, prebacivalo kako on ustvari ne predstavlja istinsku borbu protiv korupcije što je pak ta stranka iskorištavala da druge optuži za djelovanje koje ne pridonosi boljoj Bosni i Hercegovini.

Protiv ovog prijedloga federalne Vlade prvotno su bili SBB BiH, HDZ BiH i HDZ 1990 i SDA. No, ovaj put su glasovali za set zakona, koji će biti upućen Parlamentu FBiH na razmatranje.

Kopirati
Drag cursor here to close