Posebni odjel

U deset godina 453 osobe optužene za ratne zločine

Vijesti / Flash | 09. 03. 2015. u 13:11 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Tužiteljstvo BiH obilježava deset godina rada i postojanja od svečane inauguracije i početka rada Posebnog odjela za ratne zločine Tužiteljstva BiH, 9. ožujka 2005. godine, priopćeno je iz Tužiteljstva.

U desetljeću koja je iza nas, Tužiteljstvo BiH je podiglo optužnice protiv 453 osobe optužene za teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava.

Iz Tužiteljstva BiH ističu da predanost i posvećenost procesuiranju ratnih zločina, dostižu svoj maksimum u 2013. i 2014., "te je za ove dvije godine optuženo 168 osoba, što predstavlja najbolji rezultat od postojanja Posebnog odjela za ratne zločine, jer je za samo dvije godine, optuženo više od trećine ukupno optuženih osoba".

''Tužiteljstvo BiH nastavlja intenzivno raditi na predmetima ratnih zločina koji su počinjeni u svim krajevima naše zemlje. Od Bihaća do Višegrada, od Bijeljine do Čapljine, naši istražitelji i tužitelji, intenzivno rade na prikupljanju dokaza da bi se počinitelji zločina procesuirali i kaznili, te donijela pravda žrtvama'', navodi se.

Ulažući ogromne napore, glavni tužitelj je uz pomoć institucija BiH i međunarodne zajednice, uspio ojačati kapacitete tužiteljstva koji se bave procesuiranjem predmeta ratnih zločina u Tužiteljstvu BiH.

''Treba istaknuti kako je izuzetno veliki broj optužnica, od 80 posto ili više, okončan osuđujućim presudama, što jasno ukazuje na kvalitetu optužnica'', navodi se i dodaje kako su u protekle dvije godine ostvareni značajni pomaci i riješen je najveći dio od predmeta kategorije 2. koji su u fazi istrage, proslijeđeni na procesuiranje Tužiteljstvu BiH iz tužiteljstva pri MKSJ, a rad na preostalim predmetima se intenzivno nastavlja.

Kao institucija koja je izuzetno posvećena rješavanju problema pronalaska i identifikacije nestalih osoba, Tužiteljstvo BiH zatražilo je angažman Oružanih snaga BiH, kao i pomoć međunarodne zajednice u traženju i identifikaciji nestalih osoba, jer pronalazak osoba za kojima obitelji tragaju 20 ili više godina, predstavlja prioritet.
Tužiteljstvo BiH pokrenulo je aktivnosti i institucija je koja je nositelj jačanja regionalne suradnje tužiteljstava na području zapadnog Balkana.

''Ova suradnja već daje značajne rezultate, što je pokazao i napredak u procesuiranju predmeta "Štrpci" i mnogim drugim predmetima, a značaj regionalne suradnje je prepoznat i podržan od institucija Europske unije'', navode iz Tužiteljstva BiH.

Kopirati
Drag cursor here to close