Ubojstvo Ive Pukanića

Tužiteljstvo traži 40 godina zatvora za Jocu Amsterdama

Vijesti / Flash | 29. 01. 2014. u 21:31 R.I

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Tužiteljstvo za organizirani kriminal predložilo je danas Specijalnom sudu u Beogradu da Sretena Jocića, zvanog Joca Amsterdam, osudi na 40 godina zatvora zbog organiziranja ubojstva vlasnika hvatskog " Nacionala " Ive Pukanića i njegovog suradnika Nike Franića 23. listopada 2008. u Zagrebu, javlja Tanjug.

U završnoj riječi, tužitelj je predložio da se pripadnici beogradskog dijela njegove ekipe Željko Milovanović, kao izravni izvršitelj ubojstva, osudi na 40 godina zatvora, a Milenko Kuzmanović, koji je, prema stavu tužiteljstva, bio zadužen za logističku podršku, osudi na ne manje od 15 godina.

Zamjenik tužitelja Jovica Jovanović rekao je da je Jocić organizirao ubojstvo Pukanića po nalogu NN lica koje mu je za to platilo 1,5 milijuna eura, napominjući da je motiv ubojstva bilo koristoljublje.

Nakon izlaganja završnih riječi sud će zakazati izricanje presude.

Tužiteljstvo za organizirani kriminal jučer je u završnoj riječi zaključilo da je jasno dokazano tko je izvršio likvidaciju, ali da je teško doći do nalogodavaca.

Tužiteljstvo smatra da su tijekom četverogodišnjeg procesa dokazani navodi optužnice da je motiv ubojstva Pukanića bilo njegovo pisanje o međunarodnom švercu cigareta, kao i njegovo svjedočenje o tome pred sudom jedne europske zemlje.

Milovanović je prošle godine u Zagrebu u odsustvu osuđen na 40 godina zatvora, jer je podmetnuo ekspoloziv kojim su ranjeni hrvatski novinari.

Optužnica srpskog Tužiteljstva za organizirani kriminal tereti Jocića da je organizirao kriminalnu skupinu koja je izvršila ubojstvo Pukanića i Franjića 23. listopada 2008. godine, nakon što je sa "za sada neidentificiranim licem" postigao dogovor da za 1,5 milijuna eura ubije vlasnika hrvatskog " Nacionala".

Tužiteljstvo navodi da su, pored Jocića, pripadnici kriminalne grupe bili Milovanović i Kuzmanović.

Jocić je uhićen 27. travnja 2009. u Beogradu , i do prošle zime je bio u pritvoru kada je prebačen u zatvor na odsluženje kazne od 15 godina zatvora za ubojstvo Gorana Marjanovića 1995. godine .

Milovanović je također u pritvoru, a nedavno je oslobođen optužbi za pokušaj bjekstva iz pritvorske jedinice Specijalnog suda 7. veljače 2012. zajedno sa Sretkom Kalinićem.

Kuzmanović je od 9. ožujka 2013. godine, poslije gotovo tri godine u pritvoru, pušten da se brani sa slobode.

Milovanović je optužen da je postavio eksploziv pored automobila ubijenog hrvatskog novinara, a Kuzmanović da je pripadnicima zagrebačkog dijela "Jocićeve grupe" trebao osigurati putovnice za bjekstvo, po izvršenom ubojstvu.

Hrvatskom dijelu Jocićeve grupe Robertu i Luki Mataniću, Amiru Mafalaniju, Bojanu Guduriću i Slobodanu Đuroviću kao i Milovanoviću sudilo se u Zagrebu.

Vrhovni sud Hrvatske prvostupanjsku presudu kojom su bili osuđeni na 150 godina zatvora smanjio je u travnju za svega dvije godine.

Robertu Mataniću koji je organizirao grupu Vrhovni sud je potvrdio 33 godine zatvorske kazne, njegovom bliskom rođaku Luki Mataniću jedinstvena kazna smanjena sa 16 na 15 godina, a to je učinjeno i za Amira Mafaljanija.

Željku Milovanoviću koji je eksplozivom u mopedu koji je dovezao u dvorište Nacionala ubio Pukanića i Franjića potvrđena je maksimalna zatvorska kazna od 40 godina zatvora, a Bojanu Guduriću koji je u rezervi čekao sa snajperom ako eksploziv zataji potvrđena je kazna zatvora od 30 godina.

Đurović je kao posrednik između naručitelja ubojstva i izvršitelja osuđen na 25 godina zatvora.

Prema srpskoj optužnici, motiv ubojstva Pukanića je to što je u medijima u Hrvatskoj i Srbiji iznosio saznanja o djelovanju više kriminalnih grupa na području Srbije i zemalja u okruženju.

Zagrebački sud nije utvrdio postojanje zločinačke organizacije, kako se navodi u optužnici, kao ni naručitelja ubojstva, pa tako ni motiv Pukanićeve likvidacije.

Motiv optuženih za to ubojstvo, prema stavu suda u Zagrebu, bilo je koristoljublje budući da su za ubojstvo jednog od najeksponiranijih novinara na ovim prostorima dobili 1,5 milijuna eura.

Taj sud smatra da samo Đurović, koji je bio veza između nepoznatog naručitelja i izvršitelja i koji je poticao na to ubojstvo, zna tko je naručitelj Pukanićeva ubojstva.

Đurović je, pak, u siječnju 2011. svjedočeći putem video konferencijske veze sa Županijskim sudom u Zagrebu, branio pred Specijalnim sudom u Beogradu svog kuma Jocića, navodeći da on nema nikakve veze s ubojstvom vlasnika hvatskog " Nacionala " .

Svoju tvrdnju Đurović je potkrijepio upravo navodima presude Županijskog suda u Zagrebu u kojoj se Jocić ni ne spominje, dok ga srpsko tužiteljstvo za organizirani kriminal tereti kao organizatora te likvidacije.

"Sreten Jocić je uhićen samo na temelju izjave (svjedoka suradnika iz hrvatskog procesa) Tomislava Marjanovića da je u stanu Roberta Matanića razgovarao s nekim i da on pretpostavlja da je to Jocić", rekao je tada Đurović.

Osuđeni Gudurić i Matanić jučer su odbili da iz Zagreba svjedoče u beogradskom procesu.

Kopirati
Drag cursor here to close