Beograd

Suđenje Perišiću počelo iza zatvorenih vrata

Vijesti / Flash | 02. 11. 2016. u 14:41 K.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Suđenje nekadašnjem načelniku Generalstožera umirovljenom generalu Momčilu Perišiću i još dvojici optuženih za špijunažu počelo je danas u Višem sudu u Beogradu, ali je sa suđenja isključena javnost.

Predsjednica sudskog vijeća Nataša Albijanić usvojila je zahtjev tužiteljstva da se javnost isključi radi čuvanja tajnosti podataka, iako se obrana optuženih tome protivila, prenosi Tanjug.

Naime, Genralstožer Vojske Srbije i Ministarstvo obrane produžili su rok za čuvanje tajnosti određenih dokumenata. Branioci generala Perišića su se tome protivili ističući da su ta dokumeta već vidljiva na stranici Haškog tribunala. Za sada će se ipak suđenje odvijati iza zatvorenih vrata, a sud može da odluči i da u nekom trenutku pretres otvori za javnost. Presuda će u svakom slučaju biti javno objavljena.

Upitan zašto ovaj postupak traje od 2002. godine, Perišićev odvjetnik Novak Lukić je podsjetio da je postupak bio u prekidu zbog suđenja Perišiću u Hagu i da je ponovo aktiviran 2014. godine.

"Mi ni na koji način nismo željeli da pravimo opstukcije, mi želimo da se ovaj postupak vodi i što prije okonča i zaista vjerujem da ćemo moći da osporimo tvrdnje tužiteljstva", rekao je Lukić.

Osim Perišića, u tom slučaju optuženi su Miodrag Sekulić i Vladan Vlajković.

Postupak za "špijunsku aferu" pokrenulo je nekadašnje vojno pravosuđe u ožujku 2002. godine, ali se Perišić tada pozvao na zastuonički imunitet. Ponovo je aktiviran 2004., ali je već naredne godine prekinut zbog Perišićevog odlaska u Haški tribunal, gdje mu je suđeno za ratne zločine, što je okončano 2013. godine oslobađajućom presudom.

Postupak za špijunažu je ponovo aktiviran 2014. godine.

Perišić je bio uhićen 14. ožujka 2002. u restoranu na periferiji Beograda, pod sumnjom za "odavanje povjerljivih informacija američkom obavještajcu Johnu Neiboru", koji se tada pozvao na diplomatski imunitet.

Postupak je prvobitno vođen pred vojnim pravosuđem, koje je u međuvremenu ukinuto, i sada je pred krivičnim odjeljenjem Višeg suda u Beogradu.

Kopirati
Drag cursor here to close