male kazne

Sarajevsko tužiteljstvo: Kazne za djela iz prometa su blage

Vijesti / Flash | 11. 10. 2016. u 15:44 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Nakon najave prosvjeda građana nezadovoljnih sigurnosnom situacijom u prometu u glavnom gradu BiH, Županijsko tužiteljstvo u Sarajevu navelo je kako kazne za ovakva djela sudova smatra “preblagim”.

Vozač automobila koji je u ponedjeljak navečer izazvao nesreću u kojoj su smrtno stradale dvije studentice Filozoskog fakulteta u Sarajevu još nije pronađen, a glasnogovornik Ministarstva unutarnjih poslova (MUP) Županije Sarajevo Irfan Nefić naveo je da su o njegovom identitetu obaviještene sve policijske agencije u državi.

Na području općine Novo Sarajevo, kako su priopćili iz policije, pronađeno je vozilo Golf 6 sa vidnim oštećenjima koja odgovaraju onima koja su nastala u ovoj nezgodi, te je vozilo prevezeno na vještačenja.

Dok traje potraga za počiniteljem ovog djela, građani Sarajeva su večeras za 20 sati najavili okupljanje ispred zgrade Zemaljskog muzeja u blizini mjesta gdje su djevojke nastradale, zbog slabe kaznene politike prema počiniteljima djela u prometu. Tijekom dana održan je prosvjed i ispred zgrade Vlade Županije Sarajevo.

Kazneno djelo koje je odbjeglom vozaču stavljeno na teret još nije službeno klasificirano, a prema riječima glasnogovornice Županijskog tužiteljstva Azre Bavčić to će biti utvrđeno tek nakon vještačenja vozila.

Govoreći o sličnim događajima, Bavčić navodi da Županijsko tužiteljstvo u Sarajevu generalno nije zadovoljno kaznama koje se optuženima izriču sudovi za ovakva djela.

''Radi se o blagim kaznama'', rekla je Bavčić Balkanskoj istraživačkoj mreži u Bosni i Hercegovini (BIRN BiH).

Bavčić kao primjer navodi slučaj Semira Rastodera kojeg je Županijski sud u listopadu prošle godine osudio na pet i po godina zatvora zbog izazivanja udesa u kojem je smrtno stradala pješakinja Hava Šljivić–Dovadžija.

Prema riječima Bavčić, Tužiteljstvo županije Sarajevo je uložilo žalbu na visinu kazne na ovu presudu, ali nikakvu obavijest u vezi ovog predmeta Tužiteljstvo nije dobilo od Vrhovnog suda Federacije BiH.

U presudi se navodi da je Rastoder prekoračenom brzinom vozio Golf 6 Bulevarom Meše Selimovića, te je dolaskom u blizinu tramvajskog stajališta Nedžarići i obilježenog pješačkog prijelaza propustio da se sa povećanom opreznošću približi raskrsnici i obrati pažnju na pješake.
Nermin Maslo je u svibnju prošle godine u Županijskom sudu u Sarajevu osuđen na četiri i po godine zatvora zbog nesreće u kojem je poginula pješakinja Josipa Knežević, dok je teško ozlijeđena maloljetnica rođena 1999. godine, koje je udario i oborio BMW-om. Presuda je uslijedila nakon što je Maslo sam priznao krivnju za teška kaznena djela protiv sigurnosti javnog prometa, a u njoj je navedeno da se kretao prekoračenom brzinom.

U istom Sudu je u toku postupak protiv Kerima Mudželeta, koji je optužen da je, vozeći Peugeot 206, izazvao nesreću u kojem je na tramvajskom stajalištu preko puta zgrade Predsjedništva BiH smrtno stradala Jelena Opričić, dok je još jedna osoba teško ozlijeđena.

Najveća do sada kazna je izrečena prije nešto više od tri godine Mirsadu Subašiću, kojem je Županijski sud izrekao jedinstvenu kaznu zatvora od 12 godina i četiri mjeseca zbog teškog kaznenog djela protiv sigurnosti javnog prometa i ne pružanja pomoći osobi ozlijeđenoj u nesreći.

U presudi stoji da je Subašić u alkoholiziranom stanju i bez položenog vozačkog ispita upravljao Audijem A6, te na Skenderiji udario u vozilo Peugeot koji je stajao na semaforu. Vozač Peugeota Zlatan Handžić je preminuo na mjestu nesreće, dok je državljanka Španjolske koja je bila sa njim u vozilu prošla sa teškim ozljedama, a taksist koji se nalazio u blizini sa lakšim.

Već dva puta i u ovoj godini se događalo da se vozači nakon nesreće sa smrtnom posljedicom udalje s mjesta događaja, te naknadno budu uhićeni. Protiv Hasiba Redže je u tijeku sudski postupak po optužnici koja ga tereti da je Golfom 4 u Ilijašu udario Samru Aliefendić, nakon čega se udaljio, a optužen je i za ne pružanje pomoći povrijeđenoj osobi. Aliefendić je od zadobivenih ozljeda preminula.

Za isto djelo je u tijeku i postupak protiv Ljube Seferović koji se tereti da je kombijem u Velikoj aleji na Ilidži udario Dženana Memića koji od zadobivenih ozljeda preminuo nakon nekoliko dana, i Alisu Mutap koja je prošla sa lakšim ozljedama, što je utvrđeno višemjesečnom istragom Tužiteljstva Županije Sarajevo.

Prema statističkim podacima sarajevske policije, u prvih šest mjeseci ove godine povećan je broj prometnih nesreća i sa nastradalim osobama i onim koji su za posljedicu imali samo materijalnu štetu. U prvoj polovini godine, poginulo je ukupno deset osoba, od čega su pet bili vozači, a isti broj je i pješaka, što je više nego u istom razdoblju 2015.

Od ukupno 5.582 evidentirana nesreća, u naseljenim područjima ih je registrirano 5.228, koji su za posljedicu imali osam poginulih i 379 povrijeđenih.

Kopirati
Drag cursor here to close