Aneks 1

Potpisan amandman na Daytonski mirovni sporazum

Vijesti / Flash | 04. 12. 2014. u 12:58 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Danas, nakon 18 godina, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska i Srbija preuzimaju punu odgovornost za regionalnu stabilnost i kontrolu naoružanja, što je od suštinskog značaja za izgradnju mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu. Politički lideri ovih četiriju država potpisali su dokument na 21. ministarskom vijeću OSCE-a u Baselu.

Pod budnim okom ministara vanjskih poslova OSCE-a, te ministra vanjskih poslova Švicarske koja predsjedava OSCE-om, Didiera Burkhaltera, zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara i ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, Zlatko Lagumdžija, zamjenik premijera i ministar vanjskih poslova i europskih integracija Crne Gore, Igor Lukšić, prvi zamjenik premijera i ministar vanjskih poslova Hrvatske, Vesna Pusić i prvi zamjenik premijera i ministar vanjskih poslova Srbije, Ivica Dačić, potpisali su danas dokument pod nazivom Izmjene i dopune sporazuma o subregionalnoj kontroli naoružanja.

Član IV, potpisan u Firenzi u lipnju, 1996. godine, kreiran je kako bi se spriječila nova utrka u naoružanju u regiji, te smanjio rizik od nove eskalacije odnosa i izbijanja sukoba, nakon nekoliko godina ratovanja. Poslužio je kao okvirni dokument za države koje su ga potpisale da zajednički rade na promociji mira i stabilnosti u regiji.

"Obaveze iz člana IV Daytonskog mirovnog sporazuma su ispunjene. Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Hrvatska i Srbija dokazale su da mogu uspostaviti stabilan vojni balans na najnižem nivou naoružanja, smanjivši time rizik od eskalacije odnosa i izbijanja sukoba. Naša misija je ispunjena", kazao je general-major Michele Torres, lični predstavnik predsjedavajućeg OSCE-a za član IV, Aneks 1-B.

"Prijenos odgovornosti ne predstavlja povlačenje međunarodne zajednice niti pokušaj da se države prepuste same sebi u procesu koji će uslijediti. Suradnja s OSCE-om po svim pitanjima u vezi s kontrolom naoružanja se nastavlja, ali sada će OSCE više pružati podršku nego što će pomagati i voditi", kazao je Torres.

Ovaj postupak prijenosa odgovornosti predstavljao je jedan od prioritetnih zadataka u sklopu mandata švicarskog predsjedavanja na polju poboljšanja suradnje kako sa Zapadnim Balkanom općenito tako i među državama Zapadnog Balkana. "Član IV Daytonskog sporazuma bio je i ostaje krajnje relevantan za stabilnost u regiji, te za sve države članice OSCE-a. Služi kao model svima njima za poboljšanje sigurnosti i stabilnosti", kazao je predsjedavajući OSCE-a i švicarski ministar vanjskih poslova, Didier Burkhalter.

Ukupno 10.069 komada teškog naoružanja uništeno je u zadnjih devetnaest godina. Preko 1300 članova osoblja OSCE-a na terenu sudjelovalo je u više od 700 inspekcijskih pregleda, uz podršku 29 država članica OSCE-a.

"Želim pohvaliti ove države što su ispunile svoje obaveze, krajnje odgovorno, odlučno i profesionalno. Dokazale ste danas da je moguće uspostaviti suradnju i izgraditi povjerenje među Bosnom i Hercegovinom, Crnom Gorom, Hrvatskom i Srbijom. Režim kontrole naoružanja ne bi mogao biti uspostavljen bez vašeg predanog rada", zaključio je Burkhalter.

Saznajte više o prenosu odgovornosti za regionalnu stabilnost i o načinu na koji su postignuti ciljevi na polju kontrole naoružanja, čak i izvan utrvđenih limita, što vodi ka novoj eri mira i sigurnosti na Zapadnom Balkanu. Činjenice i brojke možete pronaći i ovdje.

Kopirati
Drag cursor here to close