Blokiran prostup

Neviđene mjere osiguranja: Policija čuva zastupnike na konstituirajućoj sjednici

Vijesti / Flash | 01. 12. 2014. u 09:08 Z.D.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Neviđen broj policajaca, ali i pripadnika specijalne postrojbe, opkolili su zgradu BKC gdje je u tijeku nastavak konstitutirajuće sjednice Skupštine tuzlanske županije.

Kako je objavila BHRT, u tijeku je prosvjed radnika, a aktivisti Sindikata negoduju zbog ovakvih mjera osiguranja.

Policijske patrole i oznake zabrane prilaza postavljene su čak na kolosijecima obližnje željezničke postaje u Tuzli, prenosi BHRT i dodaje kako tako opsežne policijske snage nisu viđene od prosvjeda u veljači.

S druge strane, iz Vlade Tuzlanske županije priopćeno je kako, nakon što je na adresu Vlade pristigao dopis Uprave, Sindikata i Vijeća uposlenika Hotela "Tuzla“ d.d. Tuzla, podrška koju Vlada želi pružiti radnicima okupljenih oko Sindikata Solidarnost, dijelom je dovedena u pitanje.

Kako se navodi u priopćenju, u želji da javnosti predoče sve činjenice kojima raspolažu, a time omoguće donošenje ispravnog suda, prenose najznačajnije činjenice iz spomenutog dopisa.

Navodi se da je Sindikat Solidarnost okupio i dio radnika kojima je prestao radni odnos u Hotelu Tuzla, a koji sada, kroz Sindikat traže ostvarenje dodatne osobne koristi. Prema dopisu i dokumentaciji koju je Hotel dostavio Vladi jasno je vidljivo da je krajem 2013. godine uslijed ekonomskih poteškoća i reorganizacije otpušteno 25 zaposlenika. Svi otpušteni zaposlenici koristili su pravo na otkazni rok u trajanju od 1 - 4 mjeseca i u tom razdoblju su, iako nisu bili obavezni dolaziti na posao, imali uredno obračunate plaće, navodi se.

Ovim zaposlenicima, stoji u dopisu, u cijelosti je uvezan radni staž, odnosno plaćeni doprinosi za PIO i nezaposlenost, te su šest mjeseci nakon otkaza primali naknadu Zavoda za zapošljavanje u iznosima od po 322 do 337 mjesečno.

U dopisu se također navodi da će u sljedećih 30 dana svakom od otpuštenih radnika biti isplaćeno dodatnih 800 - 1.000 KM.

Menadžment Hotela se u dopisu koji je uputio Vladi također pita: "O kakvoj se obespravljenosti radi? Tko obmanjuje javnost i ko to od Vlade traži isplatu pomoći od 400 KM? Ne radi li se o pokušaju prevare javnosti i institucija od strane navodno obespravljenih i socijalno ugroženih radnika, kao što su transparentima varali javnost da im nije uvezan radni staž od 2006. godine?“

''Zaposlenici Hotela "Tuzla“ nisu tražili niti traže pomoć Vlade, pogotovo ne za isplatu plaća ili novčanu pomoć. Svoju plaću zarađujemo odgovornim radom na način da svoju egzistenciju rješavamo jačanjem privrednog društva u kojem smo zaposleni, odnosno stvaranjem dohotka iz kojeg je jedino moguće tražiti isplatu plaća'', stoji također u dostavljenom dopisu koji potpisuju Predsjedništvo sindikata NSPTUUIH, Vijeće zaposlenika, direktor i zamjenici direktora.

Kopirati
Drag cursor here to close