Pare nisu problem

Ministarstvo sigurnosti BiH nema ni feninga za elementarne nepogode

Vijesti / Flash | 20. 11. 2012. u 12:59 Z.J.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Dvodnevni seminar o temi "Mjesto i uloga zaštite i spašavanja u sigurnosnoj politici Bosne i Hercegovine - stanje i perspektive" danas je u Sarajevu otvorio zamjenik ministra sigurnosti BiH Mladen Ćavar ističući da sustav zaštite spašavanja podrazumijeva izgradnju kapaciteta, zakonsku regulativu, dobru osposobljenost svih sudionika.

''Trenutno su u tijeku aktivnosti na izradi plana zaštite i spašavanja od prirodnih i drugih nesreća institucija i organa BiH. Ovaj plan će biti usklađen s najvećim europskim standardima i preuzetim obavezama prema Europskoj uniji i Ujedinjenim narodima“, rekao je Ćavar.

Plan se, kaže, izrađuje na osnovu procjene ugroženosti od prirodnih ili drugih nesreća BiH, koja je usvojena ove godine, a uskoro će biti upućen Vijeću ministara BiH.

Pomoćnik ministra sigurnosti za zaštitu i spašavanje Samir Agić konstatirao je da BiH danas ima kapacitete u smislu obučenih ljudi, ali da nedostaje tehnička opremljenost postrojbi civilne zaštite, vatrogasaca i slično.

''Vijeće ministara BiH putem proračuna nije odobrilo nijedan novi fening za ulaganja u sustav zaštite i spašavanja na državnoj razini. Entiteti su ti koji su osnovni nositelji oni koji imaju najveća financijska izdvajanja, odnosno najveća proračunska sredstva“, kazao je Agić.

Ukoliko dođe do eventualne nove nepogode u BiH, potvrdio je da Ministarstvo sigurnosti BiH, to jest državna razina nema niti jednog feninga.

Zato današnji seminar upravo ide u smjeruda se entitetima i lokalnim strukturama da još jedna vizija kako da na najbolji način potroše proračunska sredstva.

Ćavar je naglasio i važan segment koji se tiče uspostavljanja specijalističkih i drugih postrojbi, kao i razvoj sustava za rano upozoravanje, odnosno uvođenje jedinstvenog europskog broja za hitne situacije 112.

Radi ispunjena međunarodnih obaveza Ministarstvo sigurnosti BiH, kaže, snažno je opredijeljeno da potakne uspostavu institucionalnih kapaciteta BiH za redukciju rizika od katastrofa i uspješno reagiranje u nesrećama.

''BiH teži članstvu Europske unije, koje predviđa uspostavu bolje suradnje država članica u institucionalnoj izgradnji kapaciteta civilne zaštite kao komplementarne oblasti EU.

To je prije svega potrebno u svrhu prevencije nesreća i uzajamne pomoći u saniranju njihovih posljednica shodno brojnim rezolucijama i odlukama institucija EU“, kazao je Ćavar.

Prema ovim dokumentima države su upućene u izradu državnih platformi za redukciju rizika od prirodnih ili drugih katastrofa, što znači praćenje, rano otkrivanje i upozoravanje javnosti o rizicima katastrofa, kao i pripravnost i odgovor na posljedice nastalih nesreća.

BiH je usvajanjem okvirnog zakona o zaštiti spašavanja ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća 2008. godine stvorila i pravne pretpostavke za efikasno djelovanje prilikom nesreća.

Kopirati
Drag cursor here to close