medijske slobode

Kažnjivost novinara u BiH se neće tolerirati

Vijesti / Flash | 02. 07. 2015. u 14:26 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Predstavnica OSCE-a za slobodu medija Dunja Mijatović, koja od 29. lipnja do 3. srpnja boravi u prvoj službenoj posjeti Bosni i Hercegovini, izjavila je da postoji mogućnost da na Vijeću ministara BiH dođe do usvajanja odluke koja može dovesti do pomaka u digitalizaciji, te očuvati pluralizam i dovesti do investicija i mogućnosti da medijski sektor u BiH napreduje. O tome je, između ostalog, danas razgovarala s predsjedavajućim Predsjedništva BiH Mladenom Ivanićem te predstavnicima druga dva člana Predsjedništva BiH.

‘’Za proces digitalizacije nedostaje samo politička volja, jer u zemlji postoje eksperti da to urade, kao i podrška međunarodne zajednice i odgovarajuća oprema koja se može odmah uključiti’’, kaže Mijatović. Očekuje da će ubrzo doći do rješenja, iako u tom pogledu BiH nije ništa uradila, što može dovesti da ostanemo crna analogna rupa na Balkanu ako se pod hitno nešto ne uradi.

Izrazila je spremnost da sa svojim timom, te kolegama iz Europske komisije BiH pokrene u pravcu koji može da doprinese boljitku novinarske profesije i medijske atmosfere u državi. Mišljenja je da političari moraju imati više tolerancije u tom smislu.

‘’Javna osoba koja nije kritizirana ne može se smatrati ozbiljnom i profesionalnom’’,navodi Mijatović. Tijekom posjete održala je sastanke s predsjedavajućim Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Šefikom Džaferovićem, ministrom vanjskih poslova BiH Igorom Crnatkom, ministrom prometa i komunikacija Slavkom Matanovićem, članovima Federalnog parlamenta BiH, zamjenikom premijerke Republike Srpske Antunom Kasipovićem, te ministrom prometa i komunikacija Neđom Trninićem.

‘’Zahvaljujem ministru Crnatku što je omogućio da se dogodii ova posjeta. Nadam se da ćemo pokušati saznati šta se događa sa svim slučajevima u kojima su novinari napadnuti i gdje su upućene prijetnju smrću, a gdje nije reagiralo sudstvo i drugi nadležni organi. Očekujem uskoro izvještaj o tome’’, kazala je Mijatović, koja je uvidjela spremnost svih organa vlasti da čuju i kritiku, odnosno njeno mišljenje o slobodi medija.

Obavila je razgovore sa članovima Upravnog odbora Regulatorne agencije za komunikacije, te direktorom RTRS-a, dok će se tijekom dana sastati s direktorima BHRT-a i FTV-a. Sigurnost novinara je fokus njenog rada, te kaže da živimo u situaciji koja nimalo nije ružičasta za novinare u čitavom svijetu.

‘’Oni se suočavaju s ekonomskim problemima, pritiscima, samocenzurom, napadima, koji su razne prirode. Nažalost, BiH nije pošteđena tih problema’’, kaže Mijatović. Skrenula je pažnju da se nakon 16 godina čeka pravda u slučaju Željka Kopanje, navodeći da se ne zna gdje se nalazi taj slučaj i šta se događa, da li se istražuje te hoće li iko ikada istražiti.

‘’To je od krucijalne važnosti za medijske slobode i jasan signal za vlasti u BiH da se kažnjivost novinara neće tolerirati. Novinari se nalaze u zabrinjavajućoj situaciji u BiH, jer se događa sve više napada različite prirode od oduzimanja opreme, guranja novinara i odnosa koji ni u kojem slučaju nije primjeren i ne treba se događati u bilo kojem društvu’’, naglasila je Mijatović.

S obzirom na to da se točno znaju napadači novinara i oni koji su upućivali prijetnje novinarima i njihovim obiteljima, a da sudstvo o tom pitanju ništa ne radi ili veoma malo, u razgovorima s entitetskim ministrima unutarnjih poslova Aljošom Čamparom i Draganom Lukačem istaknula je da je to jedna od najvažnijih stvari koja se mora riješiti.

‘’Političke strukture se moraju ozbiljno uhvatiti ukoštac i prekinuti ovaj trend koji se nastavlja i ugrožava profesiju novinara. Novinari ne mogu raditi svoj posao ako nemaju sigurnosti da se ne mogu obratiti organima vlasti da bi se ti slučajevi riješili’’, kaže Mijatović.

Kopirati
Drag cursor here to close