Novi sustav

EU uvodi ETIAS: Šta je to i šta predstavlja za građane BiH

ETIAS je sustav koji će pojačati sigurnosne provjere osoba koje putuju u EU bez vize, a trenutno stanovnici iz više od 60 zemalja mogu putovati u EU na ovaj način.
Vijesti / Flash | 17. 10. 2019. u 12:24 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker je u svom obraćanju istaknuo važnost prevazilaženja trenutnih nedostataka u upravljanju podacima i poboljšanju interoperabilnosti postojećih informacijskih sustava, prenosi N1.

Najavio je da će Komisija predložiti stvaranje Europskog sistema za informiranje i izdavanje dozvola za putovanje koji će biti potpuno automatiziran i sposoban da obavlja neophodne sigurnosne provjere, a koji će izdavati dozvole za putovanja Schengen zonom putnicima kojima nisu potrebne vize. Europska komisija tvrdi da će sistem u potpunosti poštovati temeljna prava i zaštitu osobnih podataka.

U tom smislu, Komisija je u studenom  2016. godine proslijedila prijedloge zakona za uspostavljanje Europskog sustava za informiranje i izdavanje dozvola za putovanje (ETIAS) kao i prijedloge zakona kojima je cilj bio da ojačaju mandat eu-LISA, EU agencije za operativno upravljanje velikim informacijskim sistemima u području slobode, sigurnosti i pravde u lipnju 2017. Oba prijedloga su identificirana kao politički prioriteti u Zajedničkoj deklaraciji za 2018-2019.

Šta je ETIAS?

ETIAS je sustav koji će pojačati sigurnosne provjere osoba koje putuju u EU bez vize, a trenutno stanovnici iz više od 60 zemalja mogu putovati u EU na ovaj način.

ETIAS sistem će biti automatizirani IT sistem kreiran s ciljem identifikacije bilo koje sigurnosne prijetnje ili nepravilnosti u migracijama putnika koji putuju bez vize širom Schengen zone. Sustav će u isto vrijeme olakšati prelazak preko granica većini putnika koji ne predstavljaju bilo kakvu sigurnosnu prijetnju.

Svi oni koji dolaze iz zemalja koje nisu članice EU, a koji mogu putovati Schengen zonom bez viza, morat će podnijeti zahtjev preko ETIAS sustava za izdavanje “putne dozvole” prije polaska na put.

Važno je naglasiti da ETIAS dozvola nije viza. Državljani zemalja kojima nije potrebna viza kako bi putovali Schengen zonom će nastaviti putovati bez vize, ali će im sada trebati ETIAS dozvola.

Jednostavan sustav

Sam sustav će biti jednostavan i lako shvatljiv i procjenjuje se da će korisnici u svega nekoliko minuta od sistema dobiti pozitivan odgovor u više od 95 posto slučajeva.

Putnici će morati ispuniti online zahtjev na odgovarajućoj web stranici ili aplikaciji na mobilnom uređaju.

Ispunjavanje prijave ne bi trebalo trajati duže od 10 minuta i ne bi trebalo zahtijevati bilo kakvu dokumentaciju osim putne isprave (putovnica ili drugi sličan dokument). U slučaju nemogućnosti prijave (zbog starosti, razine pismenosti, pristupa ili informacijske/kompjuterske pismenosti itd.) prijavu može podnijeti i neko drugi u njihovo ime.

Validnost dozvole traje tri godine ili do isteka putnih isprava.

Ukupni troškovi izrade ETIAS sustava je 212,1 milijuna eura, dok je prosječni godišnji trošak njegovog održavanja 85 milijuna eura i bit će potpuno financijski samoodrživ jer će takse korištenja i izdavanja dozvola pokrivati troškove sustava.

Podsjetimo, o ovome je za N1 govorio i Svevlad Hoffmann, savjetnik direktora Granične policije Bosne i Hercegovine, te je rekao kako će građani BiH imati još jednu obavezu ukoliko žele preći granicu i putovati ka EU.

Kopirati
Drag cursor here to close