Novi, stari predsjednik

Dodik rekao šta može i šta ne može

Vijesti / Flash | 25. 11. 2014. u 07:48 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je u ponedjeljak navečer da će okupiti predstavnike različitih političkih opcija kako bi se izgradio konsenzus o cilju RS-a i radilo u interesu građana i RS-a.

U prvom obraćanju u parlamentu RS-a, nakon polaganja svečane zakletve i službenog ponovnog preuzimanja predsjedničke dužnosti, Dodik je kazao da "godine koje su pred nama neće biti manje izazovne nego protekle, te da nitko nema pravo osobni i stranački interes staviti ispred interesa RS-a".

Govorio je i o protekle četiri godine u RS, navodeći da je RS sačuvala svoju institucionalnu stabilnost i ustavne nadležnosti te da je prepoznata kao važan faktor u odlučivanju unutar BiH.

To je, dodao je, imperativ u njegovom radu i u sljedećem razdoblju, a očekuje i od parlamenataraca da rade na očuvanju RS-a.

Što se tiče BiH, kazao je kako je ona državna zajednica, te da BiH onako kako je definirana u Daytonu nije smetnja RS, ali neće prihvatiti unitarizaciju BiH, već dosljednju primjenu Daytonskog sporazuma.

''Naš put jeste put k Europskoj uniji, i to je naš cilj, iako znamo da je ta destinacija daleko, a ohrabruje nova inciijativa EU prema BiH'', rekao je Dodik i naveo da europski put BiH ne može biti razlog za umanjenje nadležnosti RS-a, koja je ranije dala i odgovore za dva važna europska pitanja, odluku “Sejdić-Finci” i sustav koordinacije.

Dodao je i kako je suradnja RS-a s Ruskom Federacijom vrlo važna, te da je ona otvorena i transpartena, bez uvjetovanja, a RS želi suradnju i s svim drugim zemljama, spomenuvši i Srbiju, kao i SAD, te podršku borbi protiv terorizma.

Ponovio je da će o eventualnom ulasku BiH u NATO savez svoj stav dati narod u RS na referendumu, kao i da se problem i državne i vojne imovine mora riješiti “u paketu”, jer je to, između ostalog, uvjet za zatvaranje OHR-a, čije postojanje i djelovanje u BiH je ponovno kritizirao.

Kazao je i da će u sljedećem razdoblju insistirati na reformi pravosudnog sustava, jer “onako kako su je proveli stranci je doživjela neuspjeh”, a naglasio da je borba protiv kriminala i korupcije s ovakvim pravosudnim sustavom samo politička fraza, omiljena i stranim i domaćim političarima.

Dodik je ponovio kako strukturalni dijalog ne daje odgovore na potrebne reforme pravosuđa i da BiH ne može zadržati nadležnosti iz pravosuđa koje joj nisu dodijeljene Daytonskim mirovnim sporazumom.

Naveo je i kako nikakav apelacijski ili vrhovni sud BiH ne dolazi u obzir.

''Može biti samo drugostupanjska razina Suda BiH, isključivo nadležan za odluke prvostpanjskog organa'', dodao je Dodik i naveo da Visoko sudsko i tuiteljsko Vijeće BiH mora da se rekonstruira, tako da se njegova uloga promijeni, na način da on i dalje bude nadležan za provođenje procedura, ali ne i imenovanja.

Ukazao je i na potrebu da se posebna pažnja posveti još jednom ozbiljnom problemu - problemu terorizma.

Posebno se osvrnuo na ekonomiju i da će ona i razvoj RS-a biti obveza Vlade RS-a, kao i da je potrebno usvojiti novi zakon o radu, koji neće umanjiti prava radnika.

Kopirati
Drag cursor here to close