Na putu za nigdje

BiH i dalje bez zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma

Vijesti / Flash | 11. 03. 2014. u 12:41 M.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zajednička komisija za obranu i sigurnost PSBiH ni drugi put nije dala podršku prijedlogu zakona o spriječavanju pranja novca i financiranja terorizma, jer su članovi Komisije iz Republike Srpske glasali protiv.

Njihovo obrazloženje za protivljenje ovom zakonu bilo je da on ulazi u nadležnost entiteta.

Iz Vijeća Europe i Europske unije je više puta upozoreno da se zbog neusvajanja ovog zakona BiH potencijalno može naći u "društvu" Irana i Sjeverne Koreje kada je u pitanju ova oblast.

Predstavnici EU, također, naglašavaju da su u radnoj grupi za izradu novog zakona sudjelovali predstavnici MUP-a i Agencije za bankarstvo RS-a, a kasnije je i na političkom nivou postojalo shvaćanje da zakon treba usvojiti.

Zakon je usaglašen i s direktivama EU i konvencijama Vijeća Europe, a njime se poboljšava razmjena informacija između obavještajno-financijskog odjela i agencija za provođenje zakona, što je isticano u primjedbama.

Zakon je jednoglasno prihvaćen u Vijeću ministara BiH, prošao je Ustavnopravnu komisiju Predstavničkog doma, ali je sada odbijen na Zajedničkoj komisiji za odbranu i sigurnost.

Sada postoji opasnost da u travnju komitet Vijeća Europe Moneyval izda negativno priopćenje o BiH. Iako se neće dogoditi neke pravne akcije, svim zemljama će doći obavijest da posebno prate transakcije iz BiH, što će značajno usporiti transakcije u i iz BiH, uključujući doznake iz inozemstva. Ovo će, također, uplašiti potencijalne strane investitore, a zemlja kad jednom izgubi ugled, teško ga ponovo može steći.

Moneyval nema svoje liste zemalja, ali ih ima globalno tijelo FATF (Financial Action Task Force), na čijoj "sivoj listi" se nalaze zemlje poput Sirije, Etiopije ili Jemena, a na "crnoj listi" Iran i Sjeverna Koreja.

Diplomati, također, upozoravaju da je u posljednjem pismu namjere MMF-u sadržano obećanje da će zakon biti usvojen do ožujka, što neće biti ispunjeno, a sada će ionako već usporeni program MMF-a biti još teže vratiti na stazu.

Osim toga, Sjedinjene Države su posebno zabrinute za ovakve slučajeve, a imaju veliki utjecaj na MMF.

- Ne trebamo onda ništa dalje govoriti - upozorili su nedavno u razgovoru s predstavnicima bh. medija diplomati bliski Izaslanstvu EU.

Kopirati
Drag cursor here to close