Neće bit posljedica

Bez obzira na odluku, blagajne Međugorja se neće isprazniti

Vijesti / Flash | 10. 06. 2015. u 06:57 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Sociolog religije i prvi hrvatski veleposlanik pri Svetoj Stolici mišljenja je kako do skorašnjeg papinog priznanja Međugorja još neće doći.

''Ako pak do toga i dođe, ništa spektakularno neće se dogoditi, osim što bi se dodatno povećao broj vjernika koji će pohoditi Međugorje koje bi otada bilo i službeno priznato. U tom slučaju Katolička crkva bi i službeno organizirala hodočašća što dosad nije bila praksa, jer budući da prema crkvenim kanonima Međugorje nije službeno priznato, svećenici izbjegavaju organizirati službena hodočašća svojih pastvi.

Naime Vatikan prihvaća Međugorje kao mjesto molitve, međutim hodočašća u organizaciji biskupija ili katoličkih udruženja nisu dozvoljena, već samo privatno organizirana hodočašća, pod uvjetom da ih se ne smatra autentifikacijom događaja'', objašnjava Maštruko dodajući kako bi se službenim priznanjem u Međugorje slijevalo više vjernika, a samim time i veće količine novca.

''Ako do priznanja i ne dođe, stanovnici Međugorja i okolice, osobito oni koji su od navodnog ukazanja napravili biznis ne bi se trebali zabrinjavati jer će vjernici i hodočasnici i nadalje dolaziti, tako da se vatikanskim nepriznanjem Međugorja blagajne neće isprazniti', mišljenja je Maštruko.

Umirovljeni diplomat također smatra kako, ako Katolička crkva ostane pri svojem sadašnjem stajalištu kako u Međugorju nema čuda, pa ni Gospina ukazanja, neće biti na meti napada dijela vjernika budući da time zadržava svoj postojeći stav kojim priznaje da se na tom mjestu okupljaju mnogi vjernici, pa to ne treba razbiti, ni izazivati raskol između pobornika i protivnika čuda.

'''Vatikan svakako neće žuriti s objavom (ne)priznanja Međugorja, ponajviše zbog publiciteta koji prati priču o ukazanjima te potencijalnog kaosa koji bi mogao proizići iz objave informacije o nepriznavanju svetišta'', rekao je Maštruko za Tportal.hr.

Slična je mišljenja i teologinja Anna-Maria Gruenfelder koja također smatra kako do priznanja Međugorja za vrijeme pontifikata pape Franje neće doći.

''Vatikansko priznanje hercegovačkog svetišta donijelo bi ponajprije dodatan ekonomski uzlet kraju koji je prosperirao na temelju navodnog ukazanja Gospe i postao komercijalni raj. No valja znati kako Vatikan na fenomen Međugorja gleda s oprezom i pritom se ne protivi da ljudi dolaze na hodočašće u Međugorje i ondje štuju Majku Božju, u skladu s naukom i vjerom Crkve, a što se tiče pojave ukazanja, Crkva zauzima stav kako ih ne može potvrditi, već to ostavlja za kasnije.

Za Crkvu, naime, nema žurbe i ona se prilično susteže kada treba reći ne, stav je teologinje. Ako pak ne dođe do priznanja, što je izvjesniji scenarij, Međugorje to neće ni osjetiti, 'jer će vjernici i nadalje pohoditi mjesto navodnog ukazanja i to im nitko ne može zabraniti', zaključuje Gruenfelder.

Podsjećamo, dva dana nakon posjeta Sarajevu i najave skore službene izjave o međugorskom fenomenu, papa Franjo dao je još jednu izjavu koju vatikanski komentatori povezuju s Međugorjem.

Za vrijeme propovijedi na jutarnjoj misi, Papa je, kako prenosi Radio Vatikan, upozorio na neke od opasnosti gubljenja kršćanskog identiteta: "Ima i onih kojima su uvijek potrebne novotarije u kršćanskom identitetu, koji su zaboravili da su izabrani i pomazani, da imaju milost Duha Svetoga. Oni, primjerice, traže vidioce koji govore o pismu koje ce Gospa poslati u 4 sata popodne. I od toga žive. Međutim, to nije kršćanski identitet."

Iako nije spomenuto na koje točno vidioce i poruke misli, talijanski novinari koji prate zbivanja u Vatikanu, jednoglasno tumače Papine rijeci u kontekstu međugorskih ukazanja.

Kopirati
Drag cursor here to close