Tvrdi Bild

Angela Merkel među favoritima za Nobelovu nagradu za mir

Vijesti / Flash | 02. 10. 2015. u 14:56 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Njemačka kancelarka Angela Merkel je među favoritima za Nobelovu nagradu za mir, a dnevni list Bild vjeruje u njene šanse, nekoliko dana do početka dodjele ovih prestižnih nagrada. Prva Nobelova nagrada će biti za medicinu u ponedjeljak oko 11.30 sati (09.30 po srednjoeuropskom vremenu), prije fizike u utorak i hemije u srijedu.

Tradicionalno su nagrada za književnost i mir one koje kristaliziraju najviše spekulacija i njemački dnevni list Bild je uvjeren da Merkel ima dobre šanse da bude sljedeći nositelj Nobelove nagrade za mir.

''Razlog, njeni stavovi u vrijeme ukrajinske krize i oko izbjeglica'', ocijenio je časopis. Ukupno 276 osoba i organizacija su predloženi ove godine, dvoje manje od rekordne 2014. godine. Od ove liste Nobelov institut ništa ne otkriva, dajući maha mašti do 9. listopada, datuma na koji će otkriti dobitnika ili dobitnike.

Kristian Berg Harpviken, direktor Instituta za istraživanja o miru (Prio) iz Osla, jedan je od najutjecajnijih stručnjaka za Nobelovu nagradu i jedan od rijetkih koji se usuđuje prognozirati. "Angela Merkel će dobiti Nobelovu nagradu za mir", rekao je on u četvrtak na konferenciji za novinare.

Na njegovoj godišnjoj listi favorita, zatim dolaze kolumbijska vlada i pobunjenici Farca zbog njihovih mirovnih pregovora i ruski opozicijski dnevni list Novaya Gazeta. Njemačka kancelarka je proglasila da Europska unija ima moralni zadatak da prihvati stotine tisuća izbjeglica koje stižu u Europu ove godine i otvorila je široko vrata svoje zemlje koja očekuje dolazak od 800.000 do milijun podnositelja zahtjeva za azil u 2015. godini.

Ovaj stav joj je donio buru kritika u osobnom političkom taboru u Njemačkoj, kao i na europskoj ljestvici. "Angela Merkel je osoba koja je preuzela vodstvo" u ovom pitanju u Europi, rekao je Harpviken. Izbjeglička kriza je visoko na listi Nobeliana.com, internetskoj stranici koju uređuju norveški povjesničari, specijalisti za Nobelovu nagradu Novaya Gazeta zauzima drugo mjesto na ovoj listi.

''Sloboda izražavanja je pod pritiskom u Rusiji i nijedan medij nije nikada primio nagradu'', opravdava Nobeliana. Među drugim spomenutim imenima, šef iranske diplomacije Džavad Zarif i njegov američki kolega John Kerry za sporazum o iranskom nuklearnom programu, Međunarodna kampanja za aboliciju nuklearnog oružja (Ican), kongoanski ginekolog Denis Mukwege, čija je bolnica sklonište za tisuće silovanih žena i "Društvo za podršku člana 9", japansko pacifističko udruženje.

Papa Franjo, favorit kladioničara, je također u konkurenciji. Još jedan izazov za kladioničare i stručnjake: Nobelova nagrada za književnost. Ove godine su se vratila imena Bjeloruskinje Svetlane Aleksijevič, Kenyana Ngugija wa Thiong'oa i Amerikanke Joyce Carol Oates, kao i Madelaine Levy, književne kritičarke u dnevnom listu Svenska Dagbladet. Međutim Švedska akademije ima naviku da iznenadi.

Protivno ostalim nagradama, datum priopćenja Nobelove nagrade za književnost se zna samo nekoliko dana prije. On pada tradicionalno u četvrtak, što može biti 8. listopada. Nobelova nagrada za ekonomiju bi trebala završiti ovu sezonu 12. listopada. Svaka Nobelova nagrada je vrijedna osam milijuna kruna (oko 855.000 eura), da se podijeli između dobitnika ako ih ima nekoliko.

Kopirati
Drag cursor here to close