Sastaju se lideri

Cvijanović ipak na summitu EU: Što stoji u nacrtu deklaracije iz Tirane?

U okviru Summita, predviđeno je potpisivanja izjave o romingu između EU i regionalnih telekom operatera, kojem će nazočiti lideri zemalja Balkana, predsjednik Europskog vijeća Charles Michel i predsjednik Europske komisije Ursula von der Leyen
Vijesti / BiH-EU | 06. 12. 2022. u 08:42 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Summit EU - Balkan danas će u Tirani okupiti lidere 27 članica EU i regije, uključujući srpskog člana i predsjedavajuću Predsjedništva BiH Željku Cvijanović.

U okviru Summita, predviđeno je potpisivanja izjave o romingu između EU i regionalnih telekom operatera, kojem će nazočiti lideri zemalja Balkana, predsjednik Europskog vijeća Charles Michel i predsjednik Europske komisije Ursula von der Leyen, najavljeno je iz Predsjedništva BiH.

Iz regije dolaze...

Na marginama Summita, predviđen je niz bilateralnih sastanaka Cvijanović sa dužnosnicima EU, liderima zemalja članica EU i Balkana.

Osim Cvijanović, iz regije je najavljena nazočnost predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, Crne Gore Mila Đukanovića, premijera Albanije Edija Rame, premijera Sjeverne Makedonije Dimitra Kovačevskog i predsjednika samoproglašenog Kosova Vjose Osmani.

Na samitu će sudjelovati i mađarski premijer Viktor Orban, hrvatski Andrej Plenković, predsjednik Bugarske Rumen Radev.

Iz Vijeća EU najavljeni su, između ostalog, njemački kancelar Olaf Scholz, francuski predsjednik Emmanuel Macron, nizozemski premijer Mark Rute, predsjednik Vlade Belgije Alexander De Croo.

Prvi sastanak na Balkan

Prema najavljenom programu, u 10.15 sati predviđen je službeni doček sudionika, 11.00 razmjena mišljenja, u 11.45 zajednička fotografija, zatim u 12.15 plenarna sjednica i radni ručak, te u 14.30 konferencija za novinare, objavljeno je na stranici VIjeća EU.

Iz Vijeća EU su istaknuli da je ovo prvi ikada sastanak lidera EU i Balkana koji će biti održan na Balkanu.

Očekuje se da će čelnici objaviti deklaraciju na kraju samita.

"Summit predstavlja mogućnost da se ponovo potvrdi značaj strateškog partnerstva EU i zapadnog Balkana, regije s jasnom perspektivom", istaknuli su iz Vijeća EU.

Na summit su pozvani partneri iz svih 27 zemalja članica EU i Balkana koji će razmatrati posljedice rata u Ukrajini, a biće riječi i o intenziviranju političkog angažmana, jačanju sidurnosti i izgradnji "otpornosti na strano uplitanje", o suočavanju s izazovima koje nameću migracije, te borbi protiv terorizma i organizovanog kriminala.

 

Što stoji u nacrtu deklaracije iz Tirane?

U nacrtu dokumenta u koji je imao uvid prištinski portal Koha.net ističe se da „eskalirajući agresorski rat Rusije protiv Ukrajine ugrožava europski i globalni mir i sigurnost“, i podvlači važnost strateškog partnerstva EU i Zapadnog Balkana.

''Zajednička vizija za budućnost uključuje zajedničku odgovornost i zajedničke vrijednosti. Dok produbljujemo našu suradnju s partnerima, pozivamo ih da ostvare brz i održiv napredak ka potpunom usklađivanju sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU (ZSBP) i da djeluju u skladu s tim, uključujući mjere koje ograničavaju EU'', navedeno je u dokumentu.

Čestitke posvećenosti

U nacrtu deklaracije samita čestita se ''onim partnerima sa Zapadnog Balkana koji već pokazuju svoju stratešku posvećenost u ovom pogledu tako što se u potpunosti usklađuju sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU i ohrabruju se oni koji to nisu učinili da slijede njihov primjer''.

U dokumentu EU ''ponovo potvrđuje svoju punu i jasnu posvećenost izgledima za članstvo u Europskoj uniji Zapadnog Balkana'' i poziva na ''ubrzanje procesa članstva, što je u zajedničkom interesu, zasnovano na reformama povjerenih partnerima, fer i rigoroznim uvjetovanjem i principom zasluga''.

EU pozdravlja napredak koji su zemlje Zapadnog Balkana ostvarile na svom putu ka EU od samita EU-Zapadni Balkan, organiziranog u Brdu kod Kranja (Slovenija), listopada 2021. godine, a naročito održavanje prvih međuvladinih odvojenih konferencija Albanije i Sjeverne Makedonije.

U trećoj točki dokumenta fokus je na demokratizaciji zemalja regije, koje se pozivaju da „podržavaju osnovne europske vrijednosti i principe, u skladu s međunarodnim pravom“.

''EU pozdravlja i obnovljenu posvećenost partnera sa Zapadnog Balkana primatu demokracije, osnovnim pravima i vrijednostima i vladavini prava, uključujući podjelu vlasti, i ističe potrebu kontinuiranih napora u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala, jačanja podrške dobroj upravi, ljudskim pravima, rodnoj ravnopravnosti i pravima pripadnika manjina'', piše u dokumentu.

Izgradnja čvrste povijesti

Dodaje se da ''kredibilitet ovih obveza ovisi od smislenog provođenja neophodnih reformi i od izgradnje čvrste povijesti podržane jasnom i dosljednom javnom komunikacijom u interesu naroda''.

''Osnaženo civilno društvo i neovisni i pluralistički mediji, uz puno poštovanje slobode izražavanja, suštinske su komponente svakog demokratskog sistema i mi pozdravljamo i podržavamo ulogu koju oni igraju na Zapadnom Balkanu'', dodaje se u dokumentu.

EU podsjeća na važnost nastavka reformi, kako za dobrobit građana, tako i kao osnova za kontinuiranu podršku EU, posebno u oblasti vladavine prava, i oblastima koje se odnose na nezavisnost i funkcioniranje pravosuđa, borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala.

Na dan kada bude organiziran summit, u Tirani će biti održan protest opozicije.

Očekuje se da će oko 1.500 policajaca i drugih snaga sigurnosti biti na terenu kako bi osigurali uspjeh i sigurnost sudionika samita.

Kopirati
Drag cursor here to close