Kineski brod i ruske veze

Tko je presjekao internetske kabele između Finske i Švedske?

Podmorski internetski kabeli između Finske i Švedske oštećeni. Kineski brod pod istragom, NATO promatra, a sumnje se usmjeravaju prema ruskoj umiješanosti.
Sci-Tech / Tehnologija | 29. 11. 2024. u 19:27 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

>Dva podmorska internetska kabela koja povezuju Finsku i Švedsku s ostatkom Europe oštećena su prošlog tjedna, a švedske vlasti istražuju moguću sabotažu. Prema pisanju Wall Street Journala, sumnja se da je kineski teretni brod Yi Peng 3, koji je prevozio gnojivo iz Rusije prema Egiptu, namjerno oštetio kabele.

Istražitelji tvrde da je brod bacio i vukao sidro kroz švedske vode, presjekavši najprije BCS East-West Interlink kabel prema Litvi, a zatim i C-Lion1 kabel između Finske i Njemačke. Pretpostavlja se da je brod vukao sidro više od 100 milja. "Malo je vjerojatno da kapetan nije primijetio poteškoće, jer je brod gubio brzinu satima, a kablovi su oštećeni na tom putu", rekao je jedan od istražitelja.

Dodatne sumnje izazvala je činjenica da je posada isključila transponder broda tijekom incidenta, čineći ga nevidljivim Sustavu za automatsku identifikaciju. Nakon drugog oštećenja, brod je nastavio plovidbu u cik-cak uzorak, podigao sidro i nastavio prema međunarodnim vodama između Danske i Švedske.

Trenutačno je Yi Peng 3 zaustavljen u međunarodnim vodama, okružen NATO brodovima, dok istraga traje. Švedske vlasti kontaktirale su vlasnika broda, tvrtku Ningbo Yipeng Shipping, tražeći da brod uplovi u švedske vode radi daljnjeg ispitivanja. Međutim, zbog međunarodnog pomorskog prava, NATO nema ovlasti prisiliti brod na uplov.

Unatoč kineskoj zastavi i posadi broda, zapadne vlasti više sumnjaju na rusku umiješanost u ovaj čin sabotaže. Kremlj je odbacio optužbe kao "neutemeljene", dok je kinesko ministarstvo vanjskih poslova poručilo da Kina podržava sigurnost međunarodne podmorske infrastrukture u skladu s međunarodnim pravom.

Prema podacima, Yi Peng 3 je do 2024. uglavnom plovio kineskim vodama, no nakon toga je preusmjeren prema ruskim lukama, prevozeći ugljen i gnojivo. Stručnjaci ističu da ovo nije konačan dokaz ruske odgovornosti, ali zahtijeva dodatnu pažnju istražitelja, posebice u kontekstu povećanih napetosti između Zapada i Rusije.

Kopirati
Drag cursor here to close