Učenica: Profesori nas u školama ne spremaju za život
Priopćenje sa panela “Korupcija u obrazovanju“ koji je održan u Banja Luci u okviru projekta YouTHink.

Učenica: Profesori nas u školama ne spremaju za život

Sci-Tech / Obrazovanje | 11. 11. 2022. u 08:06 Bljesak.info / Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Projekat YouTHink- rekli smo ne korupciji, kojeg implementira Udruženje “Ja bih u EU”, a financira Veleposlanstvo Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini, na inovativan način angažiraju mlade i organizacije civilnog društva da reagiraju na različite oblike korupcije kroz direktno sudjeluju u građanskim aktivnostima, i procesima iskustvenog učenja i prakse.

Cilj nam je mobilizirati mlade građane BiH kao saveznike za buduće reforme u oblasti vladavine prava i potaći ih na javno, masovnije i efikasnije suprotstavljanje korupciji, priopćili su organizatori.

Nakon Mostara gdje smo sa mladima razgovarali kako korupcija utiče na život mladih u BiH i najčešćim oblicima korupcije, održan je i panel u Banja Luci na temu “Korupcija u obrazovanju“.

Foto: PR / Sudionici panela Korupcija u obrazovanju

Uvodničari su bili MA Borislav Vukojević, viši asistent, na Fakultetu političkih nauka Banja Luka, Sonja Milinčić, iz organizacije Perpetuum mobile – Institut za razvoj mladih i zajednice i Tamara Gaćanović, socijalna radnica.

''Korupcija u BiH je uveliko prisutna u svakoj pori društva i ne postoje dovoljno dobri mehanizmi kako bi se građani potaknuli na aktivizam i borbu protiv ove pojave. Kao što se to u medijima kaže kada neku vijest čujemo više puta, ona nam stvori opojnu disfunkciju te više ne reagiramo na tu vrstu informacija. Mislim da je slična situacija i sa društvom u BiH i korupcijom. Potrebno je probuditi građane i naučiti ih da se aktivizmom može mnogo postići,“ rekla je Sonja Milinčić.

Na početku panela prezentirano je i online istraživanje koje je Udruženje Ja bih u EU uradilo u pripremi panela ali i Akademije za borbu protiv korupcije koja će se također, održati unutar projekta.

Tamara Gaćanović sa mladima je podijelila svoje osobno iskustvo prepoznavanja i prijave korupcije na njenom fakultetu, te na taj način mladima poslala poruku da se ne boje prijaviti slučajeve korupcije jer, kako je rekla, mijenjajući sebe mijenjamo društvo.

Veliki broj srednjoškolaca i studenata odazvao se pozivu na panel, te podijelio svoja iskustva o koruptivnim radnjama.

Foto: PR / Sudionici panela Korupcija u obrazovanju

''Moji vršnjaci i ja saznajemo informacije preko društvenih mreža a ako ne na taj način, međusobno ih dijelimo. Prvo između razreda u jednoj školi pa između škola. Rijetko kada od profesora dobivamo te informacije što je veoma velika greška po meni. Ja sam imala sreće da u školi naši profesori surađuju sa nevladinim organizacijama i podržavaju naš rad i želju za informiranjem. Međutim profesori u našim školama, generalno, ne daju dovoljno informacija i ne spremaju nas za život. Oni nam predaju lekciju koju su zacrtali taj čas i to je to. Bitno je da mi znamo povijest ali kako da znamo povijest kada ne znamo trenutno stanje u kom se nalazimo. To je neka velika mana u školskom sistemu jer današnji učenici ne znaju kome da se požale ako imaju problem npr sa korupcijom, kome da se obrate za pomoć i kako da pomognu djeci da se povežu i zajedno reagiraju“, kazala je Sara Rogić, sudionica panela.

Izuzetno veliki postotak građana Bosne i Hercegovine je svjestan postojanja korupcije u raznim oblicima, ali ukupna društvena klima, nepovoljni socio-ekonomski uvjeti, nedostatak reformi u oblasti vladavine prava čini da se građani općenito osjećaju nesigurno ali i nemoćno u borbi protiv korupcije.

Ana Baraković, sudionica panela, istaknula je: ''Današnja prezentacija o korupciji me je mnogo naučila. Promijenila mi je mišljenje o dosta situacija koje se dešavaju u svakodnevnom životu. Tamarina priča me je ohrabrila da se u budućnosti zauzimam za sebe i za druge.“ Panelisti su poslali poruku da je izuzetno važna suradnja institucija, akademskog sektora, organizacija civilnog društva, te mladih u borbi protiv korupcije.

Kopirati
Drag cursor here to close