elektroničke osobe

Robote treba smatrati elektroničkim osobama odgovornima za svoja djela i propuste

Sci-Tech / Flash | 27. 01. 2017. u 17:42 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U Odboru za prave poslove Europskog parlamenta prošao je prijedlog koji nudi rješenje pravnog statusa robota, prema kojem bismo do nedavno strojeve trebali smatrati ‘odgovornima za svoje postupke ili propuste’.

Elektroničke osobe

Dobije li taj prijedlog podršku eurozastupnika novi pravni status robota kategorizirat će ih kao 'elektroničke osobe'.

Independent piše da su zastupnici iz izglasali pripremu prijedloga takvog pravnog statusa te dodaje da je zakonodavstvo potrebno fokusirati na to kako bi strojevi mogli biti odgovorni za svoje 'postupke ili propuste'.

Nacrt izvještaja, kojeg je podnijela Mady Delvaux-Stehres, navodi da su sadašnji propisi 'nedovoljni' za ono što naziva 'tehnološkom revolucijom'. Prođe li prijedlog, EU će uspostaviti ''osnovna etička načela kako bi se izbjegle roditeljske zamke''.

Nacrt rezolucije je glatko prošao

Rezolucija Delvaux-Stehres lako je prošla na Odboru za pravne poslove EU-a, a očekuje se da će se izjašnjavanje u Europskom parlamentu održati u veljači.

U izvještaju se ukazuje na to da roboti i drugi oblici umjetne inteligencije, kao što su botovi i androida, vjerojatno “ne ostavljuju netaknutima nijedan sloj društva” jer su spremni “pokrenuti novu industrijsku revoluciju”.

Što su napredniji, to su sve manje alat

Što su roboti autonomniji, manje ih vlasnici, korisnici i proizvođači mogu smatrati “alatom”. Zbog toga treba donijeti nova učinkovita pravila koja će se fokusirati na to kako se stroj može smatrati – djelomično ili u cijelosti – odgovornim za svoje postupke.

Delvaux-Stehres kaže da je ovakav pravni okvir nužan kako bi se osiguralo da roboti “jesu i ostat će u službi ljudi”.

Independet podsjeća kako je, samo prošle godine, Google predstavio robota nalik psu koji koji se može čistiti kuće, dok je u svibnju objavljeno da su njemački istraživači su već u procesu stvaranja umjetnog živčanog sustava koji će robotima omogućiti da osjećaju bol.

Međutim, naglašava se i važna moralna dilema: u nekim situacijama, na primjer, vozač-robota, će možda morati namjerno izazvati sudar automobila, pobiti sve putnike u vozilu kako bi se izbjeglo ubijanje drugi ljudi izvan njega. Iako se tvrdi da bi samovozni automobili mogli smanjiti broj prometnih nesreća za 90 psoto, ipak je u slučaju namjernog izazivanja sudara riječ o strahovito velikoj moralnoj dilemi.

Kopirati
Drag cursor here to close