Unaprijeđenje suradnje

Otvoren prvi centar za policijsku suradnju između BiH, CG i Srbije

Sci-Tech / Flash | 24. 03. 2014. u 18:34 M.A.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Međunarodna organizacija za migracije (IOM) danas je u Trebinju u prostorijama Jedinice Granične policije BH organizirala svečanost povodom otvaranja Zajedničkog centra za policijsku suradnju između Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Srbije.

Direktor Granične policije Bosne i Hercegovine Vinko Dumančić kazao je danas da će otvaranjem centra svi dosadašnji oblici suradnje policijskih agencija na polju granične sigurnosti dobiti novi oblik i biti dodatno unaprijeđeni.

''Zajednički centar osnivamo kako bismo još više ojačali međusobno povjerenje u suzbijanju svih vidova kriminaliteta. Unaprijedit ćemo međusobnu razmjenu informacija, ubrzati protok operativnih podataka i time stvoriti bolje uvjete za poduzimanje zajedničkih koordiniranih aktivnosti na povećanju sigurnosti zajedničkih granica'', naglasio je Dumančić.

Izrazio je zadovoljstvo što je Zajednički centar smješten u Postrojbi Granične policije u Trebinju, jer smatra da će ova lokacija, pored geostrateškog položaja, doprinijeti učinkovitosti rada centra.

''U prvoj fazi, pored nas domaćina, u radu Centra će sudjelovati predstavnici graničnih policija Srbije i Crne Gore. Međutim, on je otvoren i za predstavnike drugih agencija za provođenje zakona, predstavnike carinskih tijela i službi za poslove sa strancima'', naglasio je direktor Dumančić.

Zamjenica veleposlanika Britanskog veleposlanstva u Sarajevu Christine McNeill je tijekom svečanosti naglasila da Britansko veleposlanstvo prepoznaje potrebu za jačanjem regionalne suradnje kao ključnog faktora u osiguravanju najbolje učinkovitosti, dugoročne samoodrživosti i isplativosti intervencija.

Razvoj Centra policijske suradnje će unaprijediti razmjenu informacija između policijskih službenika BiH, Crne Gore i Srbije, kako bi se olakšalo pravovremeno poduzimanje odgovarajućih mjera na granicama, osobito u borbi protiv nelegalnih migracija, trgovine ljudima, krijumčarenja i drugih prekograničnih prestupa, koji ostaju kritična pitanja u regiji zapadnog Balkana. Ovo je prvi Centar ovakve vrste u regiji Zapadnog Balkana.

U tom kontekstu, ova inicijativa ne služi samo kako bi poboljšala kapacitete Ministarstva sigurnosti BiH, nego i partnerskih organizacija u susjednim državama, a dodatno i jačanje prekogranične suradnje i koordinacije.

Zajednički centar je uspostavljen u okviru projekta "Izgradnja kapaciteta policijskih službenika za provedbu aktivnosti u Centru za policijsku suradnju" kojeg financijski podržava Vlada Velike Britanije i Razvojni fond IOM-a.

Razvijan je na osnovu modela koji je široko rasprostranjen u zemljama članicama Europske unije. Nakon službenog otvaranja, Centar postaje operativan te će omogućiti agencijama za provođenje zakona bržu razmjenu informacija i pomoći bržim akcija, učinkovitijem sustavu za identifikaciju i borbu protiv prekograničnog kriminala u skladu sa šengenskim standardima stvarajući na taj način strukturu koja je praktični preduvjet u procesu integracije u EU.

Preko sudjelovanja u Zajedničkom Centru za policijsku suradnju, uključene zemlje će također poboljšati regionalnu suradnju pokazujući time svoju odlučnost da budu jedan korak bliže ispunjavanju uslova iz Poglavlja 23 EU pravne stečevine.

Službenici graničnih policija Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije koji će biti raspoređeni za rad u Centru su pohađali specijalizirani program obuke koji je pripremljen u bliskoj suradnji sa talijanskim Ministarstvom unutrašnjih poslova. Program obuke je obuhvaćao i studijsku posjetu postojećem EU Centru za policijsku i carinsku suradnju u Tarvisio - Thorl-Maglernu i naprednu obuku u Trebinju.

Globalna ekonomska kriza kao i politička nestabilnost imaju značajan efekt na prirodu migracijskih tijekova u regiji, što rezultira povećanim brojem nezakonitih migranata iz država van Jugoistočne Europe koji prolaze i često bivaju uhvaćeni u BiH, Crnoj Gori i Srbiji, ali i iz država regije, a koji nastoje da uđu u neku zemlju članicu Europske unije.

Bez jačanja postojeće regionalne suradnje i bez uvođenja novih mehanizama, granice Europske unije u regiji Zapadnog Balkana mogle bi postati veoma porozna točka ulaska, što bi stavilo dodatan teret na agencije koje se bave provođenjem zakona, istaknuto je danas.

BiH kao i Crna Gora i Srbija i cijelu regiju Jugoistočne Europe su i dalje važna tranzitna ruta za nezakonite migrante kao i za nezakonito krijumčarenje robe, ljudi, droge, oružja i ukradenih automobila. Kapaciteti državnih agencija u Jugoistočnoj Europi postoje, ali mogu biti dodatno ojačani kroz poboljšanu regionalnu suradnju i razmjenu podataka.

Svečanom otvaranju Centra prisustvovali su Vesko Vukadinović, pomoćnik direktora Uprave policije MUP-a Crne Gore, Nenad Banović, načelnik Uprave granične policije MUP-a Srbije, Stefano Stucci, prvi sekretar i zamjenik talijanskog veleposlanika u BiH, Gianluca Rocco, IOM subregionalni koordinator za Zapadni Balkan te drugi visoki dužnosnici iz BiH i regije.

Kopirati
Drag cursor here to close